آلرژی و آسم چیست و چگونه می توان از بروز آن پیشگیری کرد؟

پر مویی در خانم ها و اثرات آن
اسفند ۲۴, ۱۳۹۴
عوارض کمبود ویتامین B
کمبود ویتامین B و عوارض و منابع آن
اسفند ۲۹, ۱۳۹۴
Show all

تعریف آلرژی

آلرژی یا حساسیت واکنشی تهاجمی است که دستگاه ایمنی بدن برخلاف حالت معمول به هر نوع ماده خارجی از جمله مواد غذایی، گردو غبارو گرده های گیاهی واکنش نشان می دهد، چرا که در شرایط طبیعی و معمول سیستم ایمنی بدن تنها در مقابل میکروارگانیسم های خطر ساز بدن واکنش نشان می دهد و بروز این واکنش در موارد دیگر آلرژی محسوب می شود. ازآن جایی که با شروع فصل بهار علائم آلرژی به دلیل گرده افشانی گیاهان شدت می یابد، در این فصل در ساعات اولیه صبح و اواخر شب که هوا سردتر است، گردو غبار معلق در هوا در نزدیک سطح زمین قرار می گیرد و علائم آلرژی بیشتر بروز می کند، به این ترتیب به افراد دارای سابقه آلرژی توصیه می شود که هنگام تردد درسطح شهر در این ساعات از ماسک استفاده کنند. افرادی که سابقه آلرژی فصلی دارند باید قبل از شروع فصل بهار مصرف داروهای ضدآلرژی را شروع و برای درمان کامل تر آلرژی نیاز به پزشک متخصص آلرژی و آسم مراجعه کنند.

علائم آلرژی

از علائم شایع آلرژی می توان به سرفه های شدید، عطسه، آبریزش بینی، سوزش و خارش گلو و گوش و قرمز شدن پوست بدن و چشم ها می توان اشاره کرد، سرما خوردگی و آنفولانزا، حملات آلرژی و آسم را تشدید می کنند، ابتلا به این بیماری ها تحریکات شدید همچون سرفه، سردرد، گلودرد و التهاب حلق همراه با تنگی نفس را برای افراد مبتلا به آلرژی در پی دارد.

آلرژی ها سیستم ایمنی بدن را در برابر ابتلا به تومورهای مغزی تقویت می کنند

محققان مرکز سرطان اندرسون دانشگاه تگزاس اعلام کردند که حملات آلرژی فصلی به کاهش احتمال بروز سرطان مغز کمک می کند. مایکل شورر، سرپرست این تیم تحقیقاتی در این باره گفت: به نظر می رسد انواع آلرژی ها و آسم سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و به نظر می رسد که آلرژی ها التهاب کافی در مغز ایجاد می کنند به طوری که باعث فعال کردن سلول های سیستم ایمنی شده و از همان زمان آغاز برای جلوگیری ازبروز سرطان تلاش می کنند.

رینیت آلرژیک

رینیت آلرژی به ندرت به تنهایی یافت می شود وباید به آن در کنار دیگر بیماری های آلرژیک مثل آسم، گرفتگی مزمن گوش میانی، سینوزیت، هایپرتروفی لنفوئیدی به همراه آپنه انسدادی خواب، اختلال در خواب، اثرات آموزشی و رفتاری متعاقب آن توجه کرد.وجود همزمان رینیت آلرژیک و آسم پیچیده است. تشخیص آسم ممکن است با علائم سرفه ناشی از رینیت با آبریزش بینی (pnd) اشتباه شود. این مساله ممکن است منجر به تشخیص نادقیق آسم یا ارزیابی نادرست شدت آن و درمان بیش از حد بیمار شود. بنابراین اصطلاح (رینیت واریانت سرفه) برای توصیف رینیتی که تظاهر اولیه آن به صورت سرفه ناشی از ترشح پشت بینی است، به کار می رود.البته رینیت آلرژیک یک نقش سببی در آسم دارد.

آسم

آسم بیماری است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند بر اثر تورم مسیر جریان هوا در بدن انسان به وجود می آید که این تورم دم و بازدم هوا را در ریه تحت تاثیر قرار می دهد. به دلیل تغییر سبک زندگی از شیوه زندگی  روستایی به شهری در دنیای امروز، شاهد گسترش بیماری های غیر واگیر و مزمن همچون آلرژی و آسم نسبت به گذشته هستیم. ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا از آسم رنج می برند و این بیماری به لحاظ از کار افتادگی در رتبه ۲۵ است و با دیابت، سیروز کبدی و اسکیزوفرنی برابری می کند. بر اساس شاخص dally آسم علت اصلی از کار افتادگی است به نحوی که سالانه ۱۵ میلیون نفر دچار از کار افتادگی می شوند. همچنین علت افزایش تصاعدی هزینه های بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی است.

آسم اولین علت مراجعه کودکان و بزرگسالان به مراکز درمانی، وسیع ترین علت بستری شدن بیماران در مراکز درمانی و اصلی ترین علت غیبت از کار و تحصیل محسوب می شود.

انتقال از محیط طبیعی  روستا به زندگی مدرن شهری، آلودگی هوای اتمسفر و محیط زندگی، افزایش حساسیست به آلرژن ها، افزایش بروز آسم، تشخیص و درمان دیر هنگام یا نادرست و فقدان آموزش برای پیشگیری و کنترل از دلایل افزایش شیوع و هزینه های اجتماعی و اقتصادی آسم است.

کنترل آسم

اولویت بهداشتی و سلامتی در استراتژی توسعه ملی و جهانی سلامت، اولویت بیشتر کنترل آسم در استراتژی بهداشتی و سلامت کشور، ارائه آموزش های بهداشتی، فرهنگی، اجتماعی در زمینه پیشگیری و کنترل آسم، ارتقا سطح آگاهی های عمومی و کادرهای تخصصی در خصوص اهمیت آسم و آلرژی و بررسی و تحقیق در زمینه عوامل اجتماعی موثر در افزایش شیوع آسم از رابطه ها و برنامه های کنترل آسم عنوان کرد.

پیشگیری از آلرژی و آسم

مهم ترین نقش در پیشگیری از آلرژی و آسم نقش آموزش است. همچنین آشنایی خانواده ها با زمینه های ارثی و ژنتیک، عوامل محیطی، عوامل انرژی زا و عوامل محرک و آلرژی مواد غذایی مانند آبمیوه های بسته بندی شده میتواند دلیل جلوگیری از بیماری آسم باشد.به عنوان مثال دود سیگار و اسپند چه در منزل و حتی خارج از ان یک عامل مهم آلرژی زا است و همچنین دود کردن اسپند در منزل می تواند عامل دیگری در بروز آلرژی در بیمار باشد که با رعایت و شناخت عوامل می توان از بروز آسم و تشدید آن در فرد جلوگیری کرد. تحقق عدالت اجتماعی در بهداشت و سلامتی، تخصیص حداقل ۱ تا ۲ درصد از اعتبارات بهداشت و درمان به آسم، کاهش عوامل خطر در محیط زندگی و محیط کار، تدوین دستور العمل های راهنمای روزآمد پیشگیری و درمان آسم و آلرژی در چارچوب استراتژی جهانی با توجه به رویکرد بومی و تقویت همکاری بین بخشی، مشارکت های اجتماعی و نقش نهادهای مدنی در ارتقای شاخص های بهداشتی و سلامت از دیگر راهبرد های پیشگیری و کنترل آسم است.

منبع: مجله اخبار پزشکی ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *