آرتیشو
آرتیشو و خواص دارویی این گیاه
خرداد ۳۱, ۱۳۹۵
قارچ ناخن انگشت پا ، مشکل پاهایی که همواره مرطوب هستند
تیر ۳, ۱۳۹۵
Show all
انرژی ارتعاشی

انرژی ارتعاشی از بیشتر تجهیزات و ماشین آلات منتشر می شود و امکان انتقال آن به بدن افرادی که با این تجهیزات کار می کنند وجود دارد. انتقال انرژی مکانیکی از یک منبع لرزان (مرتعش) به بدن انسان، آسایش را مختل کرده، بازده کار را کاهش داده و سرانجام فیزیولوژیک بدن را دچار اختلال می کند.
ارتعاش یک حرکت نوسانی ساده حول نقطه تعادل است. نظریه ارتعاش حرکت نوسانی اجسام، نیروهای مربوط و اثرات ناشی از انتقال آن را به بدن انسان بررسی می کند. تمام اجسام دارای جرم و خاصیت کشسانی قادر به ارتعاش هستند. بنابراین، بیشتر ماشین آلات و ابزارهای گوناگون به نسبت متفاوتی تحت تاثیر ارتعاش قرار می گیرند. ارتعاش ممکن است دوره ای یا غیر دوره ای باشد.
ارتعاش دوره ای خود ممکن است ساده و یا مختلط باشد.

انرژی ارتعاشی تمام بدن و اثرات آن

ارتعاش تمام بدن در وسایل ترابری هوایی، زمینی، ساختمان ها و محیط کار وجود دارد. این وسایل مقدار قابل توجهی انرژی ارتعاشی در بسامدهای کمتر از ۲۰ هرتز انجاد می کنند. ب طور کلی، ارتعاش تمام بدن در کستره ۱ الی ۲۰ هرتزبرای شاغلین به عنوان یک عامل زیان آور محسوب می شود. اثرات فیزیولوژیک و روانی ارتعاش های مکانیکی بر انسان در اثر به نوسان درآمدن اجباری اندام ها و بافت های بدن بوجود می آیدو سبب بر هم زدن اعمال طبیعی می گردد. بدن انسان معادل یک دستگاه ارتعاشی پیچیده است که در بعضی از بسامدها به حال تشدید درمی آید. در نتیجه بسیاری از اثرات فیزیولوژیک ناشی از ارتعاش تمام بدن به پدیده تشدید بستگی دارد.
یکی ازانواع بیماری های ناشی اژ انرژی ارتعاشی تمام بدن بیماری حرکت می باشد که در دریا به بیماری دریاگرفتگی معروف است. بیماری های ناشی از تکان، در اثر تکان های آهنگین یا نامنظم در جهت های گوناگون ایجاد می شود (مانند تکان های ناشی از قایق یا خودرو). عارضه اخیر در موارد شدید با استفراغ، سردرد و سرگیجه و در موارد خفیف با سردرد و ناراحتی عمومی همراه است.

انرژی ارتعاشی

ارتعاش منتقله به دست-بازو

انواع وسایل و ابزارهای الکتریکی و بادی (هوای فشرده) دستی که به وسیله کارگران صنایع ساختمانی، معدن، سنگبری، و… مورد استفاده قرار می گیرد، انرژی ارتعاشی زیادی تولید می کنند. این انرژی در حین کار به دست ها و بازوهای کارگر منتقل می شود. استفاده روزافزون از وسایل و ابزار یاد شده سبب بروز ناراحتی هایی چون اسیب های نسوج نرم دست، کاهش کلسیم در استخوان های کف دست و استئو آرتریت مفاصل دست و بازو و سرانجام آسیب های عروقی می گردد.سپید انگشت شایع ترین عارضه ناشی از ارتعاش می باشد و بیشتر در انگشتان دست دیده می شود که علت آن کم خونی موضعی انگشتان دست در اثر ارتعاش و فشار وارده ناشی از گرفتن ابزار می باشد و با علایمی مانند رنگ پریدکی در انگشت، درد، خارش، مور مور شدن و تورم همراه است و معمولا این عارضه به دلیل کاهش قطر مجرای رگ های دست ایجاد می شود و در صورتی که کارگر در معرض سرما باشد این عارضه تشدید خواهد شد و معمولا پس از سه الی پنج سال مواجهه با ارتعاش دیده می شود. ار این عارضه با عنوان هایی مانند بیماری چکش هوای فشرده، دست مرده و یا پدیده رینود نام برده می شود.

منبع: بهداشت حرفه ای / دکتر آرام گیر، دکتر علیرضا کوهپایی، دکتر تیمور الهیاری، دکتر ایرج علیمحمدی/ بازبینی در ۱۳۹۵.۴.۲

جای تبلیغ شما

دیدگاه ها بسته شده است