آهن و همه چیز در مورد آن
خرداد ۱۴, ۱۳۹۵
دیابت حاملگی
دیابت حاملگی تشخیص و درمان و پیشگیری از آن
خرداد ۱۶, ۱۳۹۵
Show all
اثر صدا

الف) اثر صدا روی وضع روانی کارگر

اثر صدا ممکن است به علت مزاحم و ناخوشایند بودن باعث عصبانیت و تحریک پذیری کارگر شود. براین این منظور لازم نیست حتما سرو صدا شدید باشد. مطالعات انجام شده روی کارگران صنایع فلزی که در محیط های پر سرو صدا می کنند، نشان داده است که نسبت اختلاف خانوادگی و منازعات بین این کارگران به مراتب بیش از کارگرانی است که در محیط های بی سرو صدا کار می کنند.

ب) اثر پوششی روی شنوایی کارگر

 اثر صدا مکالمات معمولی کارگران را با مشکل روبرو ساخته و انجام دستورهای شفاهی را بدلیل اثر پوششی دچار اختلال می نماید. برای این که مکالمه در یک محیط پر سرو صدا امکان پذیر باشد لازم است صدای گوینده حداقل ۱۰-۱۵ دسی بل بلندتر از صدای محیط باشد. در کارگاه های پر سروصدا تنها اشکال شنوایی وجود دارد بلکه متمرکز ساختن محل صدا و تشخیص جهتی که صدا از آن به گوش می رسد دشوار می باشد که این امر در ایجاد حوادث بی تاثیر نیست. به همین علت ضروریست که در کارگاه های پر سرو صدا علائم و دستورهای صوتی با علائم و دستورهای قابل درک از راه بینایی توام باشد. استفاده از گوشی تا حدی مکالمه را در چنین کارگاه هایی امکان پذیر می سازد.

پ) افت شنوایی

 

 

اثر صدا

 

 

 

۱)افت موقت شنوایی

تغییر موقت آستانه شنوایی با افت موقت شنوایی زمانی اتفاق می افتد که فرد با امواج صوتی بالاتر از ۶۵ دیس بل مواجهه داشته باشد. این تغییر بصورت افزایش آستانه شنوایی می تواند از چند دیس بل تا دهها دیس بل باشد. در این عارضه شخص احساس سنگینی و گرفتگی در گوش دارد. ویژگی این آسیب آن است که موقت بوده و پس از قطع مواجهه با صدا، عمدتا پس از چند ساعت بهبود می یابد.

اصوات با فرکانس پائین تر تاثیر کمتری در ایجاد  TTS داشته و محدوده فرکانسی ۶-۲ کیلوهرتز بیشترین اثر را دارند. حداقل تراز فشاری که می توان باعث TTS گردد، ۶۵ دسی بل است. عارضه TTS بسته به تراز فشار صوت و مدت مواجهه می تواند از چند ساعت تا چند هفته به طول انجامد.

۲) افت دائم شنوایی

در صورتی که مواجهه با صدا تکرار گردد و بصورت دائمی درآید افت موقت شنوایی به افت دائم تبدیل می شود. این افت نه در اثر خستگی دستگاه شنوایی بلکه در اثر تخریب سلول هیا مژکدار اندام کورتی صوت می پذیرد و اغلب بهبودی به دنبال ندارد. افرادی که دچار PTS هستند ممکن است بطور همزمان دچار TTS نیز باشند. برای مشخص کردن مقدار واقعی PTS کارگر را صبح روز بعد از کار مورد شنوایی سنجی قرار می دهند.

افت دائم شنوایی در اثر صدا عمدتا از فرکانس ۴۰۰۰ هرتز شروع می گردد و میزان ان بسته به عوامل مختلف فردی و محیطی متفاوت می باشد. خصوصیات فردی شامل سابقه کار، نژاد، تغذیه و بیماری ها است. مسمومیت به اکسید کربن، جیوه، فسفر، سرب و برخی داروها نظیر استرپتومایسین سالیسیلات و جنتامایسین نیز میتوانند با ایجاد کم شنوایی، اثر صدا را بر دستگاه شنوایی تشدید نمایند. ضربه به سر، عفونت ها و برخی بیماری های غیر شغلی نیز می توانند باعث افت شنوایی گردند.عوامل محیطی موثر در افت شنوایی شامل نوع صدا، تراز فشار صوت، زمان مواجه روزانه می باشند.

منبع: بهداشت حرفه ای / دکتر آرام گیر، دکتر علیرضا کوهپایی، دکتر تیمور الهیاری، دکتر ایرج علیمحمدی/ صفحات ۴۰ تا ۴۳ / بازبینی در۱۳۹۵.۳.۱۴

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *