آپاندیسیت ، التهاب آپاندیس
اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵
صدمات ناشی از محیط کار
۱۰ مورد برای جلوگیری از صدمات ناشی از محیط کار
اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۵
Show all
انسولین

تزریق انسولین نمی تواند دیابت را مداوا کند، فقط کمبود هورمون بدن را جبران می کند. تزریق نشانه های بیماری را از بین می برد ولی علت بیماری را برطرف نمی کند. انسولین دیابت هایی را کنترل می کند که نتوانند به تنهایی توسط رژیم غذایی کنترل شوند ولی جایگزین رژیم غذایی نمی شود. اگر افراد دیابتی درباره ای که چه بخورند و چه قدر بخورند دقیق نباشند نخواهند توانست سطح قند خونشان را کنترل کنند و در این حالت میزان انسولین تزریقی کارساز نخواهد بود.

هر چند این مطلب درباره نقش انسولین و چگونگی استفاده از آن توسط افراد دیابتی تکیه می کند، افراد دیابتی نوع ۱ باید به این حقیقت توجه داشته باشند برای زنده ماندن هم به تزریق احتیاج دارند و هم به رعایت رژیم غذایی.

واژه های انضباط (دیسیپلین) و رعایت رژیم غذایی همواره با دیابت همراه هستند. اکثر افراد دیابتی وابسته به انسولین دارای زندگی نسبتا با برنامه ای هستند. میزان تزریقی، وعده های غذایی و ورزش دقیقا طبق برنامه و منظم انجام می گیرد. تمام این برنامه ها برای این لازم است که قند خون را در حد نرمال که به قند نرمال معروف است، حفظ کنند. کنترل قند خون مانند راه رفتن یک بند باز بین قند بسیار زیاد و بسیار کم در خون است.

قند بسیار زیاد (پر قندی) در سال های متمادی باعث رنج و دردهای فراوان در زندگی می شود. قند بسیار کم باعث حساس شدن، ضعف شدید، یا حتی مرگ می شود. خوردن غذاهای مناسب در مقادیر صحیح و حفظ مقدار انسولین مناسب در جریان خون همگی برای سر و پا نگه داشتن شما لازم و ضروری است.

هفت نوع وجود دارد که هرکدام یک منبع و منشا متفاوت دارد.

  • گاوی: از لوزالمعده گاو به دست می آید.
  • خوکی: از لوزالمعده خوک به دست می آید.
  • انسانی: مشابه انسولینی است که معمولا توسط بدن تولید می شود و به یکی از دو روش زیر تولید می شود:

یا با استفاده از تکنولوژی DNA یا با استفاده از اصلاح شیمیایی انسولین خوک.

آلرژی های مربوط به انسولین

یک شخص دیابتی می تواند به یک نوع مشخص انسولین حساسیت داشته باشد. به ویژه، گاوی و خوکی، که قدیمی ترین عضو خانواده شان هستند، که می توانند باعث واکنش های آلرژیک حول نقطه ای شوند که انسولین تزریق می شود. (این نقطه را محل تزریق می گویند.)

واکنش ها ممکن است منطقه ای کوچک از بدن باشد یا بدن قرمز شود یا قسمتی از بدن خارش بردارد. ناراحتی معده یا مشکلات تنفسی پیش آید. بدیهی است کسی از شما نمی خواهد درد را تحمل کنید. افرادی که به یک نوع حساسیت دارند باید به یک نوع دیگر روی آورند.

امروزه بسیاری از انسولین های حیوانی تخلیص شده اند یعنی با ناخالصی های کم تری ساخته شده اند، بنابراین داشتن آلرژی کم تر معمول است. خالص ترین آنها، حیوانی آنها هستند و با تکنیک بسیار بالایی ساخته می شوند. چون انسولین های انسانی نیمه مصنوعی و مصنوعی از لحاظ شیمیایی مشابه خود بدن هستند، واکنش های آلرژیک ندارند. قریب به اتفاق افراد دیابتی از نوع انسانی استفاده می کنند که البته تعجبی ندارد، خیلی گران تر از گاوی و خوکی هستند.

منبع:

مهندس علی اکبر قاری نیت، راهنمای کامل و جدید دیابت (مرض قند)، نشر آزمون، چارلزورسلی نوروودوچارلز ب. اینلاندر، ۱۳۸۳، صفحه ۴۷-۴۹ و ۵۳

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *