خشکی پوست در فصل زمستان
خشکی پوست در فصل زمستان را با کمی مراقبت برطرف کنیم
دسامبر 14, 2015
سم زدایی
سم زدایی بدن برای داشتن بدنی سالم و شاداب
دسامبر 22, 2015
Show all
صدای قلب

صدای قلب سالم:

حتما شما صدای قلب خود یا دیگران را شنیده اید. صدای طبیعی تپیدن قلب شامل یک صدای اول به شکل ” لوب” و یک صدای دوم مشابه “دوب” است. که در بین آنها سکوت کامل برقرار می شود. این صداها بر اثر بازو بسته شدن دریچه های قلب به وجود می آیند. و وقتی در کنار هم قرار بگیرند همان صدای معروف “لوب دوب” ضربان قلب شنیده می شود. در فاصله بین صداهای اول و دوم عضلات قلب منقبض شده و خون را به رگ ها می فرستند و در زمان بین صدای دوم تا تپش بعدی عضلات این عضو منبسط شده و خون را در خود جمع می کنند در حالت طبیعی باید بین این دو صدای اصلی سکوت کامل باشد. اما گاهی به دلیل بعضی بیماری ها این اتفاق نمی افتد. در برخی افراد دیگر ممکن است صدای سوم و چهارمی هم شنیده شود. که در بسیاری از موارد طبیعی و در برخی موارد خاصی غیر طبیعی بوده و علائم یک بیماری قلبی هستند.

صداهای غیرطبیعی

مورمور قلبی به صداهای غیر طبیعی گفته می شود که در یک چرخه ضربان قلب شنیده می شود و اغلب به دلیل جریان خون نامنظم در اطراف قلب به وجود می آید. اکثر مورمور های قلبی بی خطر هستند و نیاز به درمان ندارند اما بعضی دیگر حتما باید توسط پزشک معاینه شوند و ممکن است نشان دهنده یک بیماری بسیار جدی و خطرناک باشند.

علائم مورمور چیست؟

برای آنکه متوجه شویم مور مور های قلبی بی خطر هستند یا خیر باید به دنبال علائم خاصی در بدن خود بگردیم مانند: آبی شدن رنگ پوست، نوک انگشتان، لب ها یا اضافه وزن ناگهانی می توانند اولین نشانه های بروز مشکل در قلب باشند. تنگی نفس، سرفه های مزمن، بزرگ شدن رگ های گردن ، کمبود اشتها و تعرق شدید بعد از تحرک بدنی هم از دیگر نشانه هایی هستند که توجه به آنها ممکن است باعث نجات شما از مرگ حتمی شود. در بسیاری از موارد هم بیماران مبتلا به مورمور قلبی شدید هم در ناحیه قفسه سینه احساس درد می کنند، اغلب رنگ پریده هستند و گاهی اوقات از سرگیجه شکایت می کنند.

علت مورمور قلبی چیست؟

در کودکان مورمورهای غیر عادی معمولا به دلیل نقص های مادرزادی در قلب به وجود می آید اما در بزرگسالان صداهای غیر طببیعی به علت مشکل در دریچه قلبی ظاهر می شوند. در بعضی کودکان هنگام رشد در بدن مادر حفره ای در دیوارهای متصل کننده دو بخش قلب ایجاد می شود. اگر اندازه این حفره کوچک باشد شاید مشکل زیادی ایجاد نکند اما در صورت بزرگ بودن اندازه آن یا قرار گرفتن آن در یک محل حساس جان بیمار در معرض خطر قرار می گیرد. در بزرگسالان هم وجود برخی مشکلات در دریچه های قلبی باعث می شود آنها اجازه خروج خون کافی از خود را ندهند یا به درستی بسته نشوند که در هر دو حالت صداهای غیر عادی از قبل به گوش می رسد. البته عوامل دیگری مانند عفونت یا آسیب به ساختار قلب یا ابتلا به بیماری هایی مانند تب روماتیسمی هم می توانند در ابتلا به مورمور قلبی دخیل باشند.

چه افرادی در معرض خطرند؟

سه گروه از افراد بیش از دیگران مستعد ابتلا به مورمور قلبی هستند. اگر در خانواده یا نزدیکانتان افرادی هستند که بیماری های قلبی را تجربه کرده اند شما می توانید جزو اولین گروه در معرض خطر باشید . گروه دوم زنانی هستند که حین بارداری بیماری هایی مانند دیابت یا عفونت را تجربه کرده اند. این خانم ها حتما باید برای اطمینان از سلامت قلب خود به پزشک مراجعه کنند. گروه سوم هم افرادی هستند که بعضی داروهای خاص را مصرف می کنند یا سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل را دارند. علاوه بر سه گروه ذکر شده مبتلایان به فشارخون بالا و افرادی که قبلا سابقه حمله قلبی را داشته اند هم می توانند در معرض تهدید باشند.

تنگی دریچه آئورت

آئورت بزرگترین سرخرگ بدن است که خون را از بطن چپ دریافت کرده و در بدن پخش می کند.در ابتدای محل خروج آئورت از فلب دریچه ای با همین نام قرار گرفته است. اگر این دریچه به خوبی باز نشود جریان خون خروجی از قلب محدود شده و قلب باید فشار بیشتری را تحمل کند. تا اینکه کمبود خون جبران شود به همین دلیل احساس درد در قفسه سینه از علائم آشنای تنگی دریچه آئورت است. این بیماری ممکن است از هنگام تولد همراه بیمار باشد اما در بسیاری از موارد با بالا رفتن سن در انسان ظاهر می شود. مهم ترین عامل تنگی دریچه آئورت رسوب کلسیم در دهانه این قسمت از قلب است. هنگام شنیدن صدای قلب مبتلایان به این بیماری بین صدای اول و دوم قلب صداهای اضافی شنیده می شود. تقریبا دو درصد از افراد بالای ۶۵ سال به این بیماری دچار می شوند که شیوع آن در مردان بیشتر از زنان است.

نارسائی دریچه میترال

نارسایی دریچه میترال زمانی اتفاق می افتد که این دریچه به خوبی بسته نمی شود. و خون را به درون قلب برمیگرداند. به این ترتیب خون به درستی از قلب به دیگر قسمت های بدن پمپاژ نمی شود و بر اثر آن شما احساس خستگی و تنگی نفس می کنید. در موارد شدید تنها راه درمان انجام عمل جراحی برای تعویض دریچه معیوب است. در صورت درمان نشدن ممکن است فرد دچار نارسایی قلبی یا ضربان قلب نامنظم شود. علایم دیگر این بیماری سرفه هنگام شب یا در حالت دراز کش و ضربان قلب ریز و سریع است . در بعضی افراد هم ممکن است پاها یا قوزک پاها دچار تورم شود.

نارسایی دریچه آئورت

این بیماری مشابه با نارسایی دریچه میترال است در این حالت هم دریچه آئورت به خوبی بسته نمیشود و اجازه می دهد خون خارج شده از حفرهئ سمت چپ قلب دوباره به درون آن بازگردد. این بیماری ممکن است به صورت ناگهانی یا در طول ده ها سال رخ بدهد. اگر شدت مشکلات دریچه آئورت افزایش پیدا کند معمولا جراحی تنها راه درمان است علاوه بر خستگی و تورم در پاها فرد بیمار ممکن است هنگام تنفس عادی احساس مشکل کند این عامل هنگام فعالیت بدنی و دویدن بهتر خود را نشان می دهد. احساس سرگیجه و رنگ پریدگی هم در بعضی بیماران مشاهده شده است.

تنگی دریچه میترال

همانطور که از نامش پیداست این بیماری با تنگ شدن خروجی دریچه میترال به وجود می آید. در این حالت خون نمی تواند به راحتی از بدن به داخل قلب وارد شود. اصلی ترین دلیل ابتلا به این بیماری تب روماتیسمی و عفونت است. اگر تنگی دریچه میترال به موقع درمان نشود ممکن است عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. مبتلایان به این بیماری علاوه بر تنگی نفس ممکن است احساس سرگیجه و رنگ پریدگی را هم تجربه کنند. در بعضی آنها سرفه های شدید مشاهده می شود که در مواردی آغشته به خون است. سر درد شدید مشکل هنگام تکلم و احساس درد در قفسه سینه هم می تواند بیمار را از وجود این مشکل آگاه کند.

منبع: کریمی، ابولفضل. ” شما هم میتوانید قلب خود را معاینه کنید “.  سیب سبز، شماره ۱۲۳، ص ۳۴.

برای آگاهی بیشتر در این زمینه، به تارنمای ویکی پدیا و سرفصل صدای قلب مراجعه فرمایید.

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *