مصرف روزانه آب
مصرف روزانه آب و دلایل مهم نوشیدن آب
بهمن ۱۹, ۱۳۹۴
آرتروز
آرتروز را بشناسیم
بهمن ۲۴, ۱۳۹۴
Show all
ویروس زیکا

حقایقی درباره ی ویروس زیکا

ویروس زیکا توسط پشه های آلوده به انسان منتقل می شود و این امر باعث تب خفیف و خارش می شود. سایر علایم این ویروس درد عضلانی، درد مفاصل، سردرد، درد در پشت چشم و ورم ملتحمه (قرمزی چشم) است.

بیماری ناشی از ویروس زیکا معمولا خفیف است و علایم آن تنها چند روز وجود دارد.علایم بالینی بیماری ویروس زیکا بسیار به بیماری تب دانگ (dengue) شبیه است و ممکن است در نواحی حاره که تب دانگ رواج دارد، به اشتباه تشخیص داده شود.

هیچ درمانی برای ویروس زیکا وجود ندارد و تنها درمان ها بر اساس تسکین علایم بیماری است. پیشگیری و کنترل این بیماری متکی بر کاهش تعداد پشه ی ناقل این بیماری (Aedes) و کاهش تماس این پشه ها با انسان است.

انتقال ویروس زیکا

ویروس زیکا در درجه ی اول از طریق نیش پشه (Aedes) به انسان منتقل می شود. این ویروس در اطراف ساختمان های شهری زندگی می کنند و معمولا در طول روز فعال هستند. ساعت اوج فعالیت این پشه ها صبح زود و اواخر بعد از ظهر است. همچنین شواهد نشان داده است که این ویروس از طریق خون و روابط جنسی نیز منتقل می شود.

دوران نهفتگی این ویروس معمولا بین ۲ تا ۷ روز است.

علایم و نشانه های این بیماری

عفونت ویروس زیکا با تب پایین ( کمتر از ۵/۳۸ درجه سانتیگراد) و خارش همراه است. علایم شایع آن شامل درد عضلات، درد مفاصل با تورم (به ویژه مفاصل دست ها و پا ها) ، سردرد، درد پشت چشم ها و ورم ملتحمه ( قرمزی چشم ها) است. همچنین علایم آن اغلب خفیف است و معمولا چند روز تا یک هفته به طول می انجامد. عفونت آن ممکن است تشخیص داده نشود و یا به اشتباه تشخیص داده شود.

تعداد زیادی مبتلا به ویروس زیکا کشف شده است که هیچ علامتی نداشته اند. اکثر مبتلایان به این بیماری به طور کامل و بدون عوارض بهبود می یابند ونرخ بستری شدن در بیمارستان کم است.

تشخیص بیماری زیکا

روش های متعددی برای تشخیص این بیماری وجود دارد، از جمله تشخیص ویروسی نوکلئیک اسید، جداسازی ویروس و آزمایش سرولوژیکی.

درمان بیماری زیکا

تا کنون هیچ واکسن و هیچ داروی ضد ویروسی برای درمان عفونت این ویروس کشف نشده است.

نوشیدن آب فراوان و مایعات زیاد باعث جلوگیری از کم آبی بدن می شود. مصرف استامینوفن می تواند تب و درد را کاهش دهد.

باید از مصرف آسپرین در دوران ابتلا به این بیماری جلوگیری شود.

منابع:

  1. wpro.who.int
  2. cdc.gov
جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *