بیماری های مو و روش های درمانی
مرداد ۱۰, ۱۳۹۴
درباره ی برنج قهوه ای بیشتر بدانیم
مهر ۷, ۱۳۹۴
Show all

بیماری اگزما (حساسیت پوست)

بیماری اگزما یا درماتیت یکی از بیماری های شایع پوست می باشد به طوری که درصد بالایی از بیمار های کلینیک های تخصصی پوست را بیماران مبتلا به این بیماری تشکیل می دهند. اگزمای دست خانم های خانه دار یکی از انواع اگزمای تحریکی می باشد که بسیار شایع است.

به طور کلی بیماری اگزما را به دو دسته می توان تقسیم کرد یکی نوع تحریکی و دیگری نوع آلرژیک. درنوع تحریکی هر ماده محرکی میتواند باعث تشدید بیماری شود . اما در نوع آلرژیک ماده خاصی باعث ایجاد و تشدید بیماری می باشد و سیستم ایمنی بدن نیز در ایجاد بیماری دخالت دارد . مثال نوع آلرژیک حساسیت به نیکل است که در دختران نوجوان و جوان شایع تر بوده و در ناحیه مچ دست و نرمه گوش بیشتر رخ می دهد.

اگزمای تحریکی حتی به مواد غیر محرک هم میتواند حساس بوده و تماس با یک شوینده معمولی نیز می تواند باعث تشدید بیماری شود. شکل ظاهری ضایعات اگزمایی بسته به حاد و مزمن بودن بیماری متفاوت است. درنوع حاد بیماری ضایعات تاولی ریز خارشدار ومترشحه رخ داده و در نوع مزمن پوست نیز خشک بوده و ضخامت آن افزایش یافته و ترک های پوستی ایجاد شده و خارش نیز به شدت وجود دارد . اصل اساسی در بیماری اگزما پرهیز از تماس با مواد محرک در اگزمای تحریکی و پرهیز از تماس با ماده آلرژن دراگزمای تماسی آلرژیک است.

درمان بیماری اگزما

درمورد در مکان نیز استفاده ازمواد خشک کننده پوست درانواع مترشحه و داروهای نرم کننده در نوع خشک بیماری همراه با استرویید های موضعی می تواند کمک کننده باشد . در مورد اگزمای دست خانم های خانه دار استفاده از دستکش نخی مناسبدرکارهای خشک منزل و استفاده از دستکش نایلونی برروی دستکش نخی درکارهای مرطوب مثل ظرفشویی و رخشویی لازم و ضروری است. مواد شوینده دست نیز باید به گونه ای انتخاب شود که کمترین تحریک را داشته باشند. البته گاهی حتی تماس با آب هم میتواند بیماری اگزمای تحریکی دست را تشدید کند که دراین گونه موارد باید شست و شوی دست به حداقل ممکن برسد و هربار پس از شست و شو از نرم کننده های قوی پوست مثل وازلین و اوسرین استفاده شود.

البته اگزما انواع دیگری نیز دارد مثل اگزمای سکه ای، اگزمای به علت تجمع خون درساق پا، اگزمای کراکل و …

عواملی که بیماری اگزما را تشدید میکند:

بسیاری از افرادی که به اگزما مبتلا هستند بر این باورندکه برخی کارها میتوانداین بیماری را در آنها تشدید کند. این عوامل تشدید کننده بیماری که به صورت علمی هم ثابت شده اند شامل موارد زیر است:

استرس های روحی و جسمی

عادت ماهانه برای خانم ها

انواع مختلف بیماری ها

برخی ازانواع غذاها

تغییرات آب و هوایی

پیشگیری از بیماری اگزما درافراد بسیار دشوار است اما در عین حال روش های گوناگونی وجود دارد که افراد با استفاده از آن میتوانند خود را در مقابل این عارضه ایمن کنند و به هنگام ابتلا ظرف مدت زمان کوتاه درمان شوند. آخرین بررسی هایی که در این زمینه انجام شده نشان می دهد نوعی باکتری که در حالت عادی در پوست همه افراد زندگی میکند و STAPHYLOCOCCUS نام دارد به عنوان عامل اصلی در بروز این بیماری محسوب می شود. خاراندن پوست به هنگام ابتلا به اگزما می تواند لایه بیرونی پوست را از بین ببرد و راه ورود این باکتری ها به بدن را آزاد کند.

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *