مکمل ویتامین E
مهر ۱۶, ۱۳۹۴
درباره ی ویتامین E بیشتر بدانیم
مهر ۲۰, ۱۳۹۴
Show all

بیماری زگیل و انواع آن و راه های درمان

بیماری زگیل به علت یک نوع ویروس به نام پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. دوره نهفته بیماری متفاوت و گاه خیلی طولانی است به طوری که گاهی از یک ماه تا یکسال نیز طول می کشد. نوع شایع بیماری زگیل که بیشتر در دست کودکان و نوجوانان شایع است به شکل ضایعات برجسته و با سطح زبر بر روی دست و کف دست دیده می شود. گاهی این زگیل ها در اطراف ناخن بروز می کند که در این مواقع معمولا به درمان مقاوم هستند. و در این زگیل ها به علت تک های ایجاد شده بر روی پوست احتمال ایجاد درد نیز وجود دارد. زگیل ها می توانند حتی چند سال بر روی دست بمانند تا آنکه سیستم ایمنی بدن آنها را از بین ببرد. در پسر بچه ها زگیل ها معمولا زودتر بهبود می یابند. درمان این نوع زگیل ها شامل استفاده از کراتولیتیک های موضعی، منجمد کردن با نیتروژن مایع، لیزر و … می باشد که هیچ کدام از این درمان ها اثری بر ویروس نداشته و آن را از بین نمی برد و تنها ضایعات ایجاد شده توسط ویروس را تخریب می کند. اما همین درمان های تخریبی با تحریک سیستم ایمنی باعث می شوند ضایعاتی که تخریب نشده اند نیز توسط سیستم ایمنی شناسایی و از بین برده شوند. انتقال بیماری زگیل از طریق تماس مستقیم می باشد و این انتقال در پوست مرطوب بهتر رخ می دهد. البته هر فردی در تماس با ویروس یبماری دچار آن نمی شود. و تنها کسانی که نسبت به ویروس بیماری  از ایمنی کمتری برخوردارند دچار بیماری زگیل می شوند. بخاطر همین هم در کودکان بیماری زگیل شایع تر است. زیرا سیستم ایمنی آنها تکامل نیافته تر است.

نوع دیگر بیماری زگیل، زگیل تخت است که در کودکان در پشت دست و ناحیه صورت شایع تر می باشد و گاهی به تعداد خیلی زیاد و چسبیده به هم بروز می کند. گاهی این نوع زگیل در خانم های جوان نیز در صورت و پشت دست و ناحیه ساعد بروز می کند. این نوع زگیل سطح صاف تری دارد و ضخامت آن خیلی زیاد نیست. رنگ آن به رنگ پوست و یا گاهی کمی صورتی رنگ است و مشخصه آن تعداد زیاد این نوع زگیل می باشد. زگیل دیگر نوع پایه دار است که در این نوع، زگیل توسط پایه ای به پوست وصل شده که کمی باریک تر از خود زگیل است. این نوع زگیل بیشتر در صورت و به خصوص در آقایان و در ناحیه ریش بروز می کند که می تواند با تراشیدن ناحیه ریش تعداد آن بیشتر شود.

گاهی نیز این نوع زگیل در ناحیه سر بروز می کند. نوع دیگر زگیل نوع کف پایی است که این نوع زگیل در کف پا به شکل فرورفته یا هم سطح با پوست همراه با زبری مخصوص زگیل بروز می کند. این نوع زگیل معمولا به درمان ها مقاوم تر است. و می تواند در هنگام راه رفتن باعث درد شود.

زگیل کف پایی می تواند به تعداد خیلی زیاد و چسبیده به هم در نواحی وسیعی از کف پا بخصوص در پنجه پا و بین انگشتان بروز کند. که نوع چسبیده به هم آن را موزاییک هم می گویند. در افرادی که به استخر های عمومی می روند این نوع زگیل شایع تر است که این به علت رطوبت پوست و سهولت انتقال ویروس در این شرایط است. البته پوشیدن دمپایی های مشترک نیز در این میان بی تاثیر نیست.

نوع دیگر بیماری زگیل نوع تناسلی است که شیوع آن در همه جای دنیا در حال افزایش است. این نوع زگیل در ناحیه تناسلی زنان و مردان رخ داده و با تماس جنسی منتقل می شود. ضایعات به شکل برجستگی های نرم و با اندازه های مختلف در نواحی تناسلی می باشد که رنگ آن ها نیز از رنگ پوست تا قهوه ای تیره و سیاه متغیر است که رنگ پوست فرد نیز تعیین کننده رنگ ضایعات می باشد. این ضایعات می توانند به هم چسبیده و حالت گل کلمی پیدا کنند و به علت رطوبت ناحیه نیز انتقال به راحتی می تواند صورت بگیرد. به همین علت نیز مردان مبتلا حتما هنگام آمیزش باید از کاندوم استفاده کنند تا از ابتلای شریک جنسی آنان جلوگیری به عمل آید.

چون با هر مقدار کشیدن سیگار ریسک ابتلا به بیماری زگیل تناسلی افزایش می یابد لذا لازم است که افراد سیگاری در معرض ابتلا به ترک سیگار نیز اقدام کنند.

درمان بیماری زگیل از درمان های خیلی ساده مانند داروهای کراتولیتیک تا لیزر درمانی را شامل می شود که بسته به نوع زگیل و محل آن و تعداد ضایعات این درمان ها انتخاب می شوند

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *