تشخیص علایم حمله قلبی
تشخیص علایم حمله قلبی
نوامبر 2, 2015
استرس تست ورزشی
استرس تست ورزشی
نوامبر 5, 2015

لکه های پررنگ صورت

لکه های پررنگ شایع تر شامل بیماری ملاسما، لنتیگو، کک مک و خال های هم سطح پوست می باشد.

بیماری ملاسما:

از جمله شایع ترین لکه های پر رنگ پوست صورت می توان به بیماری ملاسما اشاره نمود که بیشتر در خانم ها رخ داده اما بروز آن در آقایان نیز غیر معمول نیست. بیماری ملاسما در افراد با پوست سبزه و تیره بیشتر رخ می دهد

این لکه ها بیشتر در مرکز صورت بر روی بینی و گونه ها، وسط پیشانی و بالای لب به شکل قرینه رخ داده و علت واقعی آن مشخص نیست و چون این لک ها بیشتر در حاملگی و مصرف قرص های ضد بارداری رخ می دهد، لذا تصور می گردد که با عدم تعادل هورمونی ارتباط داشته باشد.

از جمله داروهای دیگری که باعث بیماری ملاسما می شود می توان به فنی تویین خوراکی اشاره نمود که در بیماری صرع مصرف می شود. عامل ژنتیک و نژاد نیز در بروز این نوع لک ها دخالت دارند .بیماری ملاسما فقط به علت زیبایی برای فرد آزار دهنده بوده و هیچ گونه خارش و ناراحتی مشابه ایجاد نمی کند. نور آفتاب باعث تشدید این نوع لک ها شده و گاهی شروع این نوع لک ها به دنبال سفر به مناطق آفتاب خیز و یا در معرض طولانی آفتاب بودن رخ می دهد. جهت درمان این نوع لک ها استفاده از ضد آفتاب مناسب اولین قدم درمان می باشد در غیر اینصورت اثر ضد لک ها نیز کم خواهد شد.

درمان بیماری ملاسما

داروهای زیادی برای ملاسما پیشنهاد می شود ولی باید در نظر داشت که ملاسما چند نوع دارد که درمان در برخی انواع آن موثر، در برخی به طور نسبی موثر و در یک نوع نیز اصلا موثر نمی باشد. ملاسما را می توان بر اساس عمق رنگدانه به سه دسته تقسیم نمود: نوع اول اپیدرمال یا سطحی می باشد که به درمان های ضد لک پاسخ مناسبی می دهد. نوع دوم اپیدرمودرمال می باشد که از لحاظ عمق رنگدانه متوسط محسوب شده و به درمان های ضد لک پاسخ نسبی می دهد و نوع سوم که درمال بوده و عمق بیشتری از دو نوع قبلی داشته و پاسخی به درمان های ضد لک نمی دهد.

درمان های ضد لک شامل هیدروکینون، آزلاییک اسید، ویتامین C ، لایه بردار های حاوی AHA و همچین داروهای جدید تری که هنوز اثر آنها با مطالعات دقیق ثابت نشده مانند آربوتین، GLABRIDIN ، آلوورا و غیره می باشد. گاه از ترکیب چند دارو نیز استفاده می شود تا اثرات آنها تشدید گردد. از پیلینگ شیمیایی نیز جهت درمان استفاده می شود که با لایه برداری عمقی می تواند باعث بهبودی ضایعات شود اما در کنار این اثر مفید می تواند گاهی با تحریک پوستی باعث تشدید ضایعات نیز بشود. میکرودرمابریژن نیز همین خاصیت را دارد. این نکته را باید به خاطر داشت که درمان های ضد لک از هر نوع که باشد باید به طور طولانی مصرف شده و گاه با قطع درمان عود لک ها را شاهد هستیم. البته برخی داروها را می توان فقط برای دوره محدودی استفاده نمود لذا درمان باید تحت نظر متخصصین پوست انجام گیرد تا از عوارض آن کاسته گردد. برای مثال داروی هیدروکینون با غلظت های بالا را نمی توان بیش از ۶ ماه استفاده نمود زیرا احتمال عوارض آن که خود به شکل لک های خاصی می باشد را افزایش می دهد.

 

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *