آتش سوزی
۱۲ راه ساده جهت پیشگیری از آتش سوزی
تیر ۲۳, ۱۳۹۵
خواص پیاز
خواص پیاز و موارد درمانی و مصرف آن:
مهر ۲۸, ۱۳۹۵
Show all
پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان هنگامی که به وجود می آید، باید محل تخریب را که به صورت حفره ای در دندان است از پوسیدگی پاک کرده، موادی که سلامت دوباره دندان را به ارمغان آورده و مانند دندان طبیعی عمل می کند، به جایش ریخت. هر چه پوسیدگی دندان در زمان ابتدایی تر تشخیص داده شود با مواد پر کردنی کمتری قابل ترمیم بوده و هر چه از دندان بیشتر خراب شود، عملات ترمیمی بیشتری لازم داشته و در نتیجه گران تر نیز خواهد بود. اگر پوسیدگی دندان بسیار پیشرفت کرده باشد و دندان باقی مانده نتواند ماده پر کردنی را در خود جای دهد، ممکن است دندانپزشک روکش کردن را توصیه نماید. روکش دندان همانند کلاهی است که بر سر دندان و ساختمان باقی مانده آن میکشند تا این دندان ترمیم شده را از گزند آسیب های بیشتر نظیر پوسیدگی دندان، ترکیدگی و شکستن حفظ نماید. با این وجود اگر دندانی افتاده یا کشیده شده باشد، به منظور پر کردن محل این افتادگی از ساختمانی به نام پل (Bridge) استفاده می کنند تا محل نبود دندان را با آن پر نمایند. این پل بر روی دندان های کناری محل افتادگی جای می گیرد دندان های کناری مانند پایه پل عمل می کنند این گونه پل ها غیر قابل برداشت هستند.

ترمیم پوسیدگی دندان با انواع پر کردنی ها

آمالگام(پر کردنی نقره):

این ماده مخلوطی است از نقره، جیوه، مس، روی و قلع، آمالگام مشهورترین ماده برای پر کردن دندان هاست. وقتی که در ابتدا این عناصر با هم مخلوط می شوند قوام خمیری و شل داشته و به راحتی میتوان آن را درون حفره دندانی ریخت و فشرد. در عرض چند دقیقه سفت شده و در عرض ۲۴ ساعت به حداکثر سختی خود می رسد. این ماده از لحاظ پر کردن پوسیدگی دندان رضایت بخش بوده ولی متاسفانه سیاهرنگ است و کاملا در دهان نمایان است و به خاطر رنگش مورد علاقه افراد نیست. بیشترین طول عمر برای پرکردگی آمالگام ۱۵ سال در نظر گرفته می شود. اتفاق های مختلفی ممکن است برای بک پر کردگی دندانی بیفتد بنابراین لازم است دندان های پر شده هم مرتبا معاینه شوند.

کامپوزیت(سیمان، پر کردنی سفید):

این مواد حاوی ذرات کوارتز است که در یک چسب مخصوص ریخته شده و این مخلوط قابلیت سخت شدن دارد. سخت شدن این دو ماده یا به طریقه شیمیایی و خود به خود صورت میگیرد و یا با تابش نوری مخصوص واکنش آغاز گشته به درجه سختی معینی دست می یابد. یکی از مزیت های برجسته این ماده، قابلیت همرنگ شدن با دندان هاست تا جایی که اگر به خوبی و درست به کارگرفته شود، به سختی از دندان طبیعی قابل افتراق خواهد بود. در نتیجه این مواد برای دندان های جلو و ترمیم های کوچک دندان های عقبی در صورت اهمیت داشتن رنگ این دندان ها بسیار ایده آل هستند. استعداد به وجود آمدن نشت در این مواد پرکردنی و پوسیدگی دندان برای بار دیگر آنقدر زیاد است که طراحان به فکر مواد پیچیده تر و پر قابلیت تر انداخته است.معمولا دندان هایی که به کمک کامپوزیت پر می شوند حساس ترند اما دندان های پر شده با آمالگام هم ممکن است به فشار، گرما، سرما یا شیرینی حساس باشند.

مواد پر کردنی از جنس طلا:

طلا قابل انطباق ترین و سخت ترین ماده برای مصرف در محیط آبکی دهان است. اگر بتوانید هزینه آن را بپردازید پر کردنی طلا بهترین ماده در پر نمودن دندان های عقبی است. با این وجود در صورتی مورد استفاده قرار میگیرد که حفره دندانی آنقدر وسیع باشد که آمالگام توان مقاومت در مقابل شکستن و ترکیدن نداشته باشد. هرگاه پس از پر کردگی دندان بی حسیتان کاملا برطرف شد دقت کنید و ببینید که پر کردگی دندانتان بلند است یا خیر اگر پر کردگی دندانتان بلند است سریعا به دندانپزشکتان مراجعه کنید زیرا یک پرکردگی بلند در دندان ممکن است باعث درد های شدید همان دندان یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در طولانی مدت شود.

ترمیم پوسیدگی دندان با انواع روکش ها

روکش چینی:

روکش های پوشش داده شده با چینی از نظر زیبایی شناختی بهترین مواد در ترمیم دندان هاست.

روکش طلا:

برای دندان های عقبف مواد ترمیمی بسیار خوبی بوده و از روکش های چینی ارزان ترند. فقط این روکش ها از لحاظ زیبایی مشکل سازند.

روکش آلیاژی:

این روکش ها ارزان هستند و مضراتی هم دارند.

روکش های پلاستیکی:

از این روکش ها باید اجتناب ورزید، مگر آنکه مقاصد کوتاه مدت مد نظر باشد(روکش های موقتی) هستند.

ترمیم پوسیدگی دندان با پل

پل ها به دو صورت چینی و طلایی هستند، پل های دندانی وسایلی هستند که به طور دایم به دندان هایی که در همسایگی دندان افتاده قرار دارند متصل شده و محل افتادگی را پر مینمایند. هرگاه زیبایی مد نظر باشد از پل های چینی استفاده میشود و اگر زیبایی اهمیتی نداشته باشد مانند دندان های عقب پل های طلایی بکار می رود.

منابع: {۱} کتاب آشنایی با بهداشت دهان و دندان دکتر سید احمد سلیمان پناه

{۲} مجله پزشکی دی ماه ۱۳۹۰

 

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *