هپاتیت چیست؟
اردیبهشت ۶, ۱۳۹۵
آب در صنعت
اردیبهشت ۸, ۱۳۹۵
Show all
ماهی

ماهی و امگا۳

خبر خوبی که دانشگاه هاروارد پس از غربالگری بیش از ۴۳۰۰۰ متخصصین سلامتی مرد انتشار داد، نشان می داد کسانی که یک بار در ماه، ۸۵ گرم تا ۱۴۰ گرم ماهی می خورند، ۴۰ درصد کمتر در معرض خطر سکته های مغزی ایسکمی (سکته ناشی از لخته شدن خون در رگهای مغز) قرار دارند. در تحقیق هاروارد، زنان شرکت نداشتند، ولی سال ۲۰۰۰ گزارشی با عنوان “زنان و سکته” در مجله پزشکی امریکا به چاپ رسید که نشان می داد زنانی که حدود ۱۱۵ گرم ماهی (حدود یک قوطی تن ماهی) دو تا چهار بار در هفته مصرف کنند،خطر سکته را تا ۴۰ درصد کاهش داده اند. خوشبختانه مصرف ماهی مزایای دیگری نیز دارد، چرا که اسید چرب امگا۳ که در واقع اسید چرب غیر اشباع می باشد، در ماهی های پرچرب مثل آزاد، قزل آلا و ساردین بوفور یافت می شود. پایه امگا۳ همان اسید لینولنیک-الفا می باشد که بدن شما آن را به ماده ای شبیه هورمون به نام ایکوزانوایدها تبدیل می کند. ایکوزوانواید ( اسید ایکوساپنتاعنوییک و اسید دکوساهکزانوعیک) باعث کاهش التهاب می شود و نحوه عمل آن به این صورت است که از ورود آنزیمی به نام “کاکس-۲” که مستقیما با ایجاد بیماری های التهابی مثل آرتریت روماتوئید رابطه مستقیم دارد، جلوگیری می کند. متخصصین آرتروز می گویند که امگا ۳ باعث بهبودی آرتریت روماتوئید و فرونشستن التهاب مفاصل، تورم و درد می شود. امگا۳ همچنین برای قلب خیلی مفید است. این چربی ها باعث می شوند ذرات ریز خونی به نام پلاکت ها چسبندگی کمتری داشته و احتمال تجمع، توده شدن و در نهایت لخته شدن خون که می تواند با مسدود کردن عروق خونی باعث سکته قلبی شود، را کمتر می کند. امگا۳ همچنین کلسترول بد را به شدت پائین می آورد، به طوری که سازمان تحقیقاتی قلب امریکا توصیه کرده حتما باید هفته ای حداقل دو بار ماهی مصرف می شود. علاوه بر مطالب بالا، ماهی منبع بسیار بخوب تاوراین، یک اسید آمینه که ثابت شده کمک خوبی برای انعطاف پذیری رگ های خونی است و این بدان معناست که رگها با قابلیت ارتجاعی بیشتر می توانند گشادتر شده و سبب خون یا لخته های خون شوند.

آیا امگا۳ درون ماهی استخوان ساز است؟

روغن ماهی به بدن شما این امکان را می دهد که کلاسیفرول، تولید کند، این ماده به طور طبیعی برای ساخته شدن نوعی ویتامین دی به کار می رود. شاید به همین دلیل هم گفته می شود که امگا۳ مواد معدنی را در استخوان ها نگه داشته و نیز سرعت ساخته شدن استخوان های جدید را افزایش می دهد. شما می توانید مقادیر قابل توجهی امگا۳ را از طریق مواد غذایی زیر به دست می آورید:

ماهی تن، ماهی، کلم بروکلی، کلم پیج، اسفناج، روغن کانولا، روغن گردو، حلزون دو کپه ای روغن برزک.

اخطار شماره ۱:

نتایج تحقیقات جدیدی نشان می دهد مصرف متناوب ماهی می تواند خطر بروز سکته ناشی از خونریزی در مغز را افزایش دهد. این مشکل در بین اسکیموهای آلاسکا به دلیل مصرف زیاد ماهی، موجب هموراید، خونریزی و سکته می گردد. هر چند در تحقیقات هاروارد هیچ ارتباطی بین مصرف ماهی و خونریزی مغزی وجود ندارد، اما محققین می گویند مطالعات بیشتری باید صورت گیرد تا ارتباط یا عدم ارتباط مشخص گردد.

اخطار شماره ۲:

تمام امگاها به یک اندازه سودمند نیستند. اسیدهای چرب امگا۶ عمو زاده های شیمیایی امگا۳ هستند، اما امگا۶ سودمندی های امگا۳ را ندارد.

اخطار شماره ۳:

برخی از ماهیان، مخصوصا ماهی های غیر پرورشی ممکن است آلوده به فلزاتی مثل جیوه باشند. ماهیهایی که در معرض فاضلابهای صنعتی قرار دارند، می تواند برای زنان باردار خطرناک باشند.

منبع:

مهندس جولایی محمود، تغذیه و رژیم های غذایی برای همه، انتشارات ما و شما، کارل ان رینزلر، ۱۳۸۹، صفحه ۸۵-۸۳

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *