درباره ی ویتامین E بیشتر بدانیم
اکتبر 12, 2015
ماده معدنی آهن در بدن ما
اکتبر 15, 2015
Show all

چرا جوش می زنیم؟

جوش یک عارضه پوستی ست که ناشی از بسته شدن منافذ پوست است. درون منافذ پوست غدد سبابه یا چربی وجود دارد که سبوم یا چربی پوست را تولید می کنند. هنگامی که لایه های بیرونی پوست ریزش پیدا می کنند، پدیده ای که به طور مداوم رخ می دهد، سلول های مرده به جای مانده پوست ممکن است با سبوم به هم بچسبند. این توده ممکن است منافذ پوست را به خصوص درهنگام بلوغ که پوست ضخیم تر می شود ببندد. غدد سبابه چربی بیشتری تولید می کنند که پشت مجرای مسدود شده تجمع می یابد و این سبوم یا چربی محل رشد باکتری های گوناگون می باشد که ایجاد جوش می کنند.

جوش ممکن است به صورت برجستگی توپر و با حدود مشخص ظاهر شود که حاوی مایع نیست و اندازه آن از یک سر سوزن تا یک سانتی متر متفاوت است و به آن پاپول می گویند و رنگ آن از قهوه ای، ارغوانی، صورتی تا قرمز متفاوت است. پاپول ها ممکن است با خاراندن عفونی شوند و کبره ببندند. بیماری های مختلفی از آکنه گرفته تا آبله مرغان می تواند پاپول ایجاد کند. جوش ممکن است چرکی شود که در این حالت به آن پاسچول می گویند. و به صورت یک برآمدگی پوستی حاوی مواد چرکی معمولا حاوی سلول های التهابی مرده است. جوش چرکی بزرگ را ندول می گویند.

جوش ها، انواع و اقسام

جوش های غیر التهابی

سرسفید: در این جوش منفذ پوستی به طور کامل بسته شده است. سبوم (چربی پوست) و باکتری ها به همراه سلول مرده پوست در درون این منفذ به دام می افتند و یک برآمدگی سفید رنگ روی سطح پوست ایجاد می کنند. سر سفید ها معمولا زودتر از سر سیاه ها ناپدید می شوند.

سرسیاه: این نوع جوش پوستی شدت زیادی ندارد اما نسبت به جوش سرسفید مدت بیشتری طول می کشد تا ناپدید شود.

سر سیاه هنگامی روی می دهد که منافذ پوستی به طور کامل مسدود نشده اند، بلکه به صورت نسبی بند آمده اند. این امر باعث می شود که چربی هنوز بتواند به سطح پوست بیاید. علت سیاه بودن این جوش ها واکنش ملانین (رنگدانه پوست) به اکسیژن است.

جوشهای التهابی

پاپول: پاپول نوع دیگری از جوش ها هستند که به صورت برآمدگی های قرمز کوچکی روی پوست دیده می شوند. پاپول را نباید فشار داد زیرا ممکن است جوشگاه پوستی ایجاد کند که هیچ گاه برطرف نمی شود.

پاسچول: پاسچول ها شدید ترین نوع جوش پوستی است که به طور آشکاری ملتهب است. این جوش پایه قرمز رنگ و یک مرکز سفیدیا زرد رنگ دارد گرچه ممکن است به نظر رسدکه پاسچول ها حاوی باکتری هستند اما پاسچول ها صرفا در نتیجه واکنش شیمیایی درون سبوم به وجود می آیند که باعث تحریک پوست می شوند فشار دادن پاسچول هم می تواند باعث آسیب پوستی و باقی ماندن جا روی پوست شود.

دیگر جوش ها

ندول ها یا کیست ها: ضایعات پوستی بسیار بزرگتر و اغلب دردناک تر هستند.

آنها زیر سطح پوست قرار می گیرند و به صورت برآمدگی های سفتی حس می شوند. و اغلب روی پوست جا می گذارند ندول ها و کیست ها را نباید فشار داد چون حاوی باکتری هستند و این کار ممکن است به گسترش عفونت بیانجامد.

میلیا: میلیا ها برآمدگی های ریز سفید پوستی هستند.که به طور طبیعی به علت ریزش سلول های پوستی به وجود می آیند. سلول های مرده در حفره های کوچکی در سطح پوست جمع می شوند و میلیا را به وجود می آورند. میلیا به طور شایعی درنوزادان وبخش بالایی گونه ها دیده میشود. ودر پوست بزرگسالان هم ممکن است ایجاد شود. این برآمدگی های پوستی با ریزش سلول های مرده ازروی پوست از بین می روند. در نوزادان میلیا معمولا بعداز چند هفته ناپدید می شود ولی در بزرگسالان ممکن است برای همیشه روی پوست باقی بماند معمولا در کودکان درمان لازم نیست.

آیا مواد آرایشی باعث بدتر شدن جوش ها می شود؟

برخی مواد آرایشی که چربی زیادی دارند باعث تشدید آکنه می شوند . لذا بهتر تا حد امکان از این مواد استفاده نشود. در صورت لزوم از موادی استفاده شود که پایه آبی داشته و غیر کمدون زا باشند.

آیا جوش ها با استرس ارتباط دارد؟

مطمئنا استرس باعث تشدید جوش می شود اما افراد مضطرب معمولا بیش از حد صورت خود را دستکاری می کنند و این امر باعث بدتر شدن جوش ها و به جا ماندن علامت و اسکار می شود.

جای تبلیغ شما

3 دیدگاه ها

 1. Sodaba Karimi گفت:

  معلومات تانیست ارزش مند بود یک سوال دارم که یک جوش یا آکنه تا چند روز طول میکشد، امکان دارد یک آکنه سرخ رنگ یک ماه روی صورت باقی بماند ،لطفا جواب بدهید!

  • ارمغان خسروی گفت:

   سلام
   بله آکنه ممکنه چندین ماه طول بکشه و در ماه اول ممکنه تغییر محسوسی روی پوست خود احساس نکنین. برای درمان می تونین از اریترومایسین و یا کلیندامایسین استفاده کنین. همچنین از آنتی بیوتیک های خوراکی هم ی تونین استفاده بفرمایین
   منبع: کتاب راز جوانی و زیبایی پوست و مو /مولف: قاسم صالحی/ انتشارات شمیم قلم/چاپ سوم ۹۳/ صفحه ۴۲

 2. پزشک چی گفت:

  ممنون از مطلب خوبتون
  من هم دکتر رفتم برای جوش هام گفتند که دلیلش استرس می تونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *