پرتوها
پرتوها
تیر ۱۱, ۱۳۹۵
زنجبیل
زنجبیل و خواص شگفت انگیز آن
تیر ۱۵, ۱۳۹۵
Show all
دندان درد

دندان درد عارضه ای است که همه ما در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار آن می شویم، پس از آن که دچار دندان درد شدیم به پزشک مراجعه می کنیم و یا سعی میکنیم درمان های خانگی را انجام دهیم.

اساسا دو نوع اورژانس دندانپزشکی وجود دارد:

۱-موقعیتی که به خطر اندازنده حیات شخص است و اگر اقدامات لازم صورت نگیرد سیر بدتر شدن را در پیش گرفته و باعث مرگ می شود مانند خون ریزی های عود کننده و شدید.

۲-دردهای عود کننده ای که با آسپرین یا جوهر میخک بهبود پیدا نمی کند. فوریتی که در آن درد آنقدر شدید باشد که نتوانید با اقدامات اولیه معمول آن را تسکین دهید و نیاز به کمک دندانپزشک باشد.

اگر احساس می کنید درد مربوط به پر کردنی بیرون آمده یا دندان شکسته است. یک تکه پنبه آغشته به جوهر میخک را درست در محل دردناک قرار دهید.

از یک داروی ضد دندان درد ملایم مانند آسپرین استفاده کرده و آن را ببلعید، هیچ گاه قرص را بدون بلعیدن در محل دردناک قرار ندهید.

از جویدن چیزهای سفت و چسبنده قبل از ترمیم محل آسیب پرهیز کنید.

خوراکی شیرین مصرف نکنید.

از مصرف نوشیدنی های بسیار سرد یا بسیار داغ پرهیز کنید.

اگر احساس می کنید دندان درد ملایم است می توان با آن کنار آمد. فورا یک لیوان آب ولرم برداشته و درونش یک قاشق غذاخوری نمک حل کنید ۳ یا ۴ بار در روز محل درد را شستشو دهید.

با این وجود اگر گرمای آب نیز باعث درد می شود، از انجام این عمل خودداری کرده و موضوع را با دندانپزشک درمیان بگذارید. اگر التهابی در بیرون گونه ها وجود دارد، آن را با کمپرس آب سرد خنک کنید. تحت هیچ شرایطی شیشه آب گرم(داغ) را بر گونه در محل التهاب نگذارید.

اگر در حادثه ای دندان از جایش درآمده دندان درآمده را در آب گذاشته و یا داخل پارچه ای خیس بپیچانید. دندان را تمیز نکنید. بیمار و دندان را هر چه زودتر به دندان پزشک برسانید. در بسیاری از موارد می شود دندان را دوباره جای گذاشت. اگر در عرض ۳۰ دقیقه کاشت دوباره دندان صورت پذیرد، احتمال نجات دندان حداکثر است. اگر دندان درد به خاطر سیم های ارتودنسی است و این سیم ها باعث التهاب شده است انتهای سیم ها را با گلوله پنبه ای بپوشانید.

دندان درد پس از پر شدگی دندان

دندان پر شده ممکن است حساس شده باشد، هر گاه پس از پر کردن دندانتان تاثیر بی حسی کامل ازبین رفت دقت کنید ببینید آیا پرکردگی دندان شما بلند است یا نه زیرا وجود یک پرکردگی بلند در دندان میتواند سبب دندان دردهای شدید یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی در بلندمدت شود. اتفاق های مختلفی ممکن است برای یک پرکردگی دندانی بیافتد مثلا پر کردگی ها بشکند یا ترک بخورد این اتفاق برای پر کردگی ها اتفاقی تقریبا عادی است،بنابراین لازم است دندان های پر شده مرتبا معاینه شوند. اگر احساس کردید برای پر کردگی دندان های شما چنین اتفاقاتی افتاده است سریعا به پزشک مراجعه کنید زیرا این شکستگی ها یا ترک ها ممکن است باعث نشست مواد غذایی به قسمت داخلی و عود پوسیدگی در دندان شود. اگر پرکردگی نشست داشته باشد، گاهی اوقات پرکردگی ها از دیواره دندان فاصله می گیرند و بین دندان و پرکردگی فاصله می افتد. این فاصله محل خوبی برای گیر مواد غذایی و آغاز یک پوسیدگی جدید است. معمولا این ضایعه به کمک دندانپزشک و در معاینات مرتب دندانی کشف می شود پس مراجعه به دندانپزشکتان را فراموش نکنید.

در هنگام دندان درد چگونه دندانپزشک خود را انتخاب کنیم

دندان پزشکان حاذق بسیاری وجود دارند، ولی بعضی از آن ها به عللی از دیگران بهترند.نکات زیر در این انتخاب شما را راهنمایی خواهند کرد:

وسایل کار داندانپزشک باید نو و مرتب جایگذاری شده باشد.

پزشک معروفی باشد که دوستان و آشنایان از کارش راضی باشند.

در صورت خسته شدن بیمار به او اجازه دهد چند دقیقه ای استراحت کند.

پر کردنی هایش نیوفتد و طریقه استفاده صحیح از دندان پر کرده و مدت زمان سلامت این دندان های ترمیم شده را گوشزد کند.

از عکس های رادیو گرافی دوره ای سود جسته در پرونده شما این عکس ها را بایگانی کند.

واژه های پزشکی اعم از ایدز، هپاتیت، استرلیزاسیون، عفونت، آنتی بیو تیک را با زبانی ساده برایتان تفهیم کند.

در کل موارد گفته شده صرفا به عنوان راهنما بیان شده است ولی آنچه مسلم است آنکه باید هنگام مراجعه منظم به دندانپزشک احساس آرامش و اطمینان در شما ایجاد شود.

منابع: ۱-آشنایی با بهداشت دهان و دندان دکتر سید احمد سلیمان پناه

       ۲- مجله گزارش بازار دی ماه ۱۳۹۰

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *