فشار خون بالا در کودکان
فشار خون بالا در کودکان
اکتبر 20, 2015
آمادگی جسمانی
آمادگی جسمانی
اکتبر 22, 2015

زوائد گوشتی

زوائد گوشتی، ضایعاتی است که در افراد میانسال و مسن به خصوص در ناحیه گردن، زیر بغل، قسمت های فوقانی تنه و پلک ها دیده می شود. این ضایعات به شکل یک برجستگی گوشتی و نرم با اندازه های مختلف به رنگ پوست و یا تیره تر می باشد.

از عوامل مستعد کننده به ایجاد زوائد گوشتی می توان به چاقی، حاملگی، یائسگی، بیماری های هورمونی مانند آکرومگالی اشاره نمود اما گاهی بدون وجود هیچکدام از این عوامل نیز این ضایعات بروز می کند. زوائد گوشتی هیچگونه ناراحتی بجز از لحاظ زیبایی برای فرد ایجاد نمی کند تنها گاهی که این ضایعات بر روی پایه خود پیچ می خورند و یا اینکه توسط خود فرد با نخ بسته می شوند می توانند سبب پرخونی ضایعه و التهاب و درد شوند. گاه این زوائد گوشتی به تعداد خیلی زیاد به خصوص در افراد چاق و در ناحیه تنه بروز می کند که باعث ناراحتی فرد می شود.

بیشتر حجم این زوائد گوشتی را چربی تشکیل می دهد و با آنکه در برخی تحقیقات ویروس هایی در این ضایعات پیدا شده اما نمی توان این زوائد را زگیل محسوب نمود که یک بیماری ویروسی پوستی همراه با ضایعات همراه با ضایعات شبیه این زوائد گوشتی است. بروز زوائد گوشتی می تواند ارثی باشد اما مسری نیست و بروز آن در یک خانواده بیشتر با ارث در ارتباط است.

درمان زوائد گوشتی

در صورتی که این زوائد گوشتی فرد را آزار ندهد می توان آنها را به حال خود رها کرد و به درمان آنها نپرداخت.

اما در صورتی که نیاز به درمان باشد می توان از روش های تخریبی مانند کوتر، امواج رادیوفرکوئنسی، بریدن ضایعات با تیغ جراحی و کرایوتراپی استفاده نمود. در همه این روش ها باید دقت نمود که زوائد گوشتی را به اندازه ای از بین برد که نه تکه ای از آن باقی بماند و نه آنکه باعث ایجاد جوشگاه شود. گاهی زوائد گوشتی پایه پهنی داشته و به علت خونریزی پس از برداشتن ضایعات ناچار می شویم که از بخیه زدن پوست استفاده نماییم.

البته این مورد کمتر پیش می آید و معمولا به بریدن ضایعات و سوزاندن محل خونریزی می توان اکتفا نمود. در از بین بردن زوائد گوشتی لزومی به استفاده از لیزر نیست و به علت هزینه استفاده از لیزر ، می توان با همان روش های ساده گفته شده به درمان ضایعات پرداخت و باید به خاطر داشت که در هر درمانی بهتر است از روش های ساده تر شروع نمود و در صورت عدم اثربخشی به درمان های پیچیده تر اقدام نمود. در مورد استفاده از نخ و بستن پایه زوائد گوشتی با هدف از بین بردن ضایعات بهتر است که این کار انجام نشود زیرا گاهی با بستن نخ خون ورودی به ضایعه گوشتی متوقف نشده اما جلوی خروج خون از ضایعه گرفته می شود و در نتیجه تجمع خون در ضایعه رخ داده و همین امر موجب دردناک شدن و التهاب ضایعه و گاهی حتی عفونی شدن آن می شود. لذا توصیه می شود از این عمل خودداری شود.

 

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *