راهکار ارگونومی اداری
۱۰ راهکار ارگونومی اداری برای جلوگیری از خستگی
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۵
چگونه جوان بمانیم ؟
چگونه جوان بمانیم و از پیری دوری کنیم؟
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۵
Show all
سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی

در سال ۱۹۸۰ دکتر ماروین ساکلر از مرکز پزشکی مانت سینایی، نتایج اولین مطالعات جدی خود را انتشار داد که نشان می داد، افرادی که از سرماخوردگی در عذابند با خوردن سوپ داغ مرغ نسبت به افرادی که آب داغ می خورند زودتر احساس خوبی به دست می آورند. و مطالعات بسیار زیادی از آن زمان تاکنون انجام شده که نشان دهنده صحت آن تحقیقات می باشد. البته کسی نمی داند چطور؟ حال ببینیم چه غذاهای دیگری در افرادی که گرفتگی بینی دارند احساس خوبی به وجود می آورد، برای مثال می توان به غذاهای شیرین اشاره کرد. دانشمندان می دانند که چرا شیرین کننده ها (شکر سفید، شکر قهوه ای، عسل، ملاس) گلودرد را خوب می کند. تمام شیرین کننده ها تسکین دهنده هستند. لیمو ها غذای شیرینی نیستند و ویتامین سی کمتری نسبت به پرتقال دارند اما محبوبیت آنها به شکل “چای لیموناد داغ” و آب لیمو بی نظیر است. چرا؟ برای این که مزه تیز لیمو در گیرنده های چشایی زبان شکسته شده و باعث می شود چیزهای شیرین مطبوع تر گردند. به علاوه مزه شیرین باعث می شود تا بزاق راه بیفتد و خود این مسئله باعث تسکین گلو می گردد. چیزهای تند مثل فلفل و پیاز دارای روغن خردل می باشند که غشای داخلی مخاط بینی و دهان را تحریک کرده و حتی چشمان شما را پر از آب می کند. بنابراین راحت ترین تخلیه بینی و سرفه کردن است.

داستان قهوه و سرماخوردگی

در نهایت قهوه یک لطف بزرگ برای کسانی است که سرماخوردگی دارند، به خصوص افرادی که آب ریزش بینی دارند. زمانی که بیمارید بدن شما پر می شود از ماده شیمیایی سیتوکین که حمل کننده پیام در سلولهای سیستم ایمنی است که با عفونت ها مبارزه می کند. زمانی که سیتوکین در بافت های مغز تجمع پیدا می کند، شما احساس خواب آلودگی می کنید و این در واقع توضیح خوب این قضیه است که چرا وقتی شما سرماخوردگی دارید احساس کسلی و خواب آلودگی می کنید. آری درست است، استراحت کردن می تواند کمک کند تا سیستم ایمنی شما تقویت شده و دوباره به جنگ سرماخوردگی برود، اما به یاد داشته باشید  هر چند وقتی یکبار از جای خود بلند شوید و استراحت مطلق زیاد سفارش نمی شود. کافئین موجود در قهوه عادی می تواند شما را هوشیار سازد. کافئین همچنین یک ماده بهبود بخش حالات روحی می باشد، همچنین یک عنصر وازوکنستریکتور می باشد (ماده شیمیایی که کمک می کند تا رگ های خونی نبض دار در سر ورم کرده منقبض و تنگ شود و درست به همین دلیل کافئین در رهایی از سردردها کمک می کند.)  اما فراموش نکنید هیچ چیز بی نقص نیست، نوشیدن قهوه می تواند اثرات جانبی داروهای سرماخوردگی دارای مواد ضداحتقان را تشدید کرده و نیز کافئین در برخی افراد می تواند احساس وحشتزدگی عصبی خفیفی ایجاد کند.

میوه جات گروه مرکبات سرشار از ویتامین c1، یک ویتامین آنتی اکسیدانی می باشد که می تواند سرعت رشد و نمو آب مروارید را کاهش دهد. غذاهای دارای سبوس گندم فیبر هایی دارند که می توانند سرعت حرکت غذا در روده ها را افزایش دهند، این مخالف گرایش طبیعی بدن انسان است که با بالا رفتن سن سرعت غذا در روده ها کمی کاهش می یابد. مصرف کالری کافی برای حفظ وزن سلامتی، کمک می کند تا از چروک شدن پوست جلوگیری شود.

منبع:

مهندس جولایی محمود، تغذیه و رژیم های غذایی برای همه، انتشارات ما و شما، کارل ان رینزلر، ۱۳۸۹، صفحه ۳۱۱-۳۰۹

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *