در صورت بروز موارد اورژانس چشم چه کنیم؟
خرداد ۱۱, ۱۳۹۵
آهن و همه چیز در مورد آن
خرداد ۱۴, ۱۳۹۵
Show all
صدا در محیط کار

در عصر حاضر، پیشرفت فن آوری در تمامی زمینه های صنعتی، گسترش و کاربرد وسیع وسایل، ماشین آلات و تجهیزات مختلف را به همراه داشته است. این رشد سریع سبب گردیده تا انسان در زندگی روزمره خود هر چه بیشتر تحت تاثیر آشفتنگی های ناخوشایند اکوسیستمی یعنی صدا با شدت های مختلف قرار گیرد. به طوریکه امروزه صدا جزیی از زندگی انسان را تشکیل می دهد. تحقیقات EPA نشان می دهدکه تراز صدا در جوامع، ارتباط مستقیم با میزان جمعیت دارد. به همین ترتیب صدا در محیط کار یکی از خطرات شغلی و صنعتی به شمار می آیدو بسیاری از کارگران به ویژه کارگران بخش صنعت در معرض این عامل زیان آور قرار دارد.

خواص فیزیکی صدا در محیط کار

صوت شکلی از انرژی است که توسط مکانیسم شنوایی قابل تشخیص است و در نتیجه تغییرات متناوب ایجاد شده در هوای داخل مجرای گوش، به ارتعاش درآمده وسپس از طی مراحل مختلف، صوت احساس می شود. ارتعاشات صوتی از نوع ارتعاشات مکانیکی طولی اند. ارتعاشات مکانیکی از تغییر مکان قسمتی از یک محیط کشان نسبت به وضعیت تعادل ناشی می شوند.

انواع صوت

اصوات معمولا از فرکانس های بسیاری تشکیل می شوند. گستره فرکانس های صوتی وسیع بوده و برحسب میزان شنوایی انسان به سه ناحیه تقسیم می شوند.

اصوات را می توان بر حسب شکل موج به شکل زیر تقسیم نمود:

الف) صوت ساده

یک ارتعاش سینوسی تک فرکانس است. صوت ساده به ندرت در طبیعت وجود دارد و معمولا برای مقاصد علمی در آزمایشگاه تولید می شود.

ب) اصوات ترکیبی

اصوات ترکیبی از نوسانات مختلفی تشکیل شده اند. این اصوات ممکن است غیر سینوسی و تکراری باشند. اصوات ترکیبی دوره ای معمولا در گوش اثر خوشایندی بر جا می گذارند.

برخی از اصوات ترکیبی غیر دوره ای هستند و نوسانات از اجزا مشخص و هارمونیک تشکیل نشده است. معمولا این نوع اصوات برای گوش خوشایند نیستند و به همین دلیل به آنها (noise) گفته می شود.

اثرات صدا در محیط کار بر انسان

مطالعات زیادی درباره اثرات سروصدا روی قلب و عروق بعمل آمده فقط یک سری مطالعات خیلی دقیق و جدی نشان داده است که سروصدا در دراز مدت روی فشار خون موثر است.

اثرات صدا در محیط کار بر انسان از چند جنبه مورد توجه می باشد.

۱.صدمه به دستگاه شنوایی

۲.تاثیر روی کیفیت زندگی

عدم توانایی در درک اصوات مهم و ارتباط با خانواده و دوستان. تداخل با مکالمه در محیط های کار به عنوان یکی از راه های می باشد که در صورت وجود صدای زمینه مخصوصا در فرکانس های حدود مکالمه (۴۰۰۰-۱۰۰۰ هرتز) می تواند ارتباط بین افراد را از طریق کلامی مختل سازد و باعث بروز اشتباه و نیز حوادث گردد. در ارزیابی صدا تراز تداخل با مکالمه (sil) نیز محاسبه و مورد توجه قرار می گیرد.

۳.اثر روی اندام بینایی

در مواجهه با صدا، کنترل تطابق و تعقیب اشیا بهم خورده و عکس العمل به نور کم می شود.

۴.اثر بر سیستم تعادلی (گیجی،تهوع،اختلال در راه رفتن)

۵.ناراحتی اجتماعی

مانند اثر بر خواب و روابط اجتماعی خانوادگی به ویژه هنگامی که افت شنوایی به ناحیه مکالمه سرایت نموده باشد. افرادی که دچار افت دائم شنوایی می شوند تمایل دارند این عارضه مخفی بماند، لذا در مناسبات اجتماعی کمتر شرکت می نمایند.

۶.اثرات عصبی

اثر بر دستگاه گوارش شامل اختلالات و حتی دردهای شکمی و ترشح زیاد اسید معده و تشدید بیماری های مرتبط

۷.اثر روی الکترولیت ها

سروصدا روی حفظ سدیم در ادرار نقش محدود کننده دارد. مواجهه با صدا در تطابق بدن با گرما نقش منفی دارد.

۸.اثرات جانبی

شامل کاهش راندمان کار، افزایش حوادث

۹.اثرات روانی (هیجان، تحریک پذیری و اختلالات روانی)

مطالعات نشان داده است افرادی که با صدا مواجهه دارند بیشتر به اختلالات روانی دچار می گردند.

۱۰.اثرات فیزیولوژیک عمومی

صدا در محیط کار می تواند باعث تحریک عصبی شده و ضربان قلب، فشار خون مصرف اکسیژن وتعداد تنفس را افزایش می دهد که این تغییرات بر عملکرد دستگاه های بدن اثر نامطلوب می گذارد. این عوارض برای کسانی که بیماری های قلبی و عروقی دارند و همچنین زنان باردار بسیار خطرناک است.

منبع: بهداشت حرفه ای / دکتر آرام گیر، دکتر علیرضا کوهپایی، دکتر تیمور الهیاری، دکتر ایرج علیمحمدی/ صفحات ۴۰ تا ۴۳ / بازبینی در۹۵.۳.۱۲

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *