روغن جوجوبا
روغن جوجوبا ، روغنی از دل طبیعت برای سلامت پوست و مو
بهمن ۵, ۱۳۹۴
خواص جعفری
خواص جعفری برای شادابی پوست
بهمن ۱۲, ۱۳۹۴
Show all

پوکی استخوان معمولاً با افزایش سن و با علایمی نظیر خمیدگی پشت و کوتاه شدن قد ایجاد می گردد. که با آگاهی از این بیماری،می توانیم از بروز آن پیشگیری کنیم.

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان یا(osteo prosis) به معنی پوک یا نازک شدن استخوان ها به هر علتی میباشد که اغلب در افراد سالخورده دیده میشود. شکسته شدن استخوان ها به ویژه در محل استخوان های مچ دست ، ستون فقرات و گردن و استخوان های ران از علامت بارز آن است.

علل ایجاد پوکی استخوان

بروز بیماری پوکی استخوان در هر شخص بستگی به عواملی چون سن، جنس و نژاد دارد. عوامل ژنتیکی و وراثتی نیز در تعیین حداکثر توده استخوانی مهم هستند.

پوکی استخوان مشکلی است که در اثر افزایش سن ایجاد می گردد ولی میزان حداکثر توده استخوانی به طور عمده ای تحت تأثیر عوامل ژنتیکی هستند.

نقش عوامل ژنتیکی: بعضی از بیماری ها و درمان های آنها باعث خطر ابتلا به پوکی استخوان میشوند مانند یا ئسگی زود هنگام در سنین پایین تر،فقدان پریودهای ماهانه، درمان با داروهای استروئیدی (کورتون دار) و …. بسیاری از جنبه های زندگی روزانه از قبیل:رژیم غذایی، سیگار و… نیز میتوانند بر روی استخوان ها تأثیر بگذارد.

علایم و نشانه های پوکی استخوان

پوکی استخوان فقط وقتی که ایجاد شکستگی میکند باعث شکایت افراد می گردد، به عنوان مثال نمیتوان کمر درد و یا پشت درد را به حساب پوکی استخوان گذاشت. از شکستگی های رایج در پوکی استخوان میتوان شکستگی های مچ دست، ستون فقرات، گردن و استخوان ران را نام برد.

شکستگی های مچ دست (ماکیز) در خانم های ۷۰-۵۰ ساله بسیار شایع است که در هنگام زمین خوردن در استخوان رادیوس ساعد رخ می دهد. حدود ۳/۱ خانم ها بعد از شکستگی دچار آلگو دیستروفی میشوند که باعث ایجاد درد، حساسیت و تورم دست میشود.

شکستگی ستون فقرات باعث ایجاد فشردگی در مهره های ستون فقرات میکند و باعث ایجاد درد در قسمت پشت و در محدوده مهره ها می شود و بهبود آن تدریجی است.

شکستگی ستون فقرات که به علت پوکی استخوان ایجاد شده اند باعث انتشار درد به قسمت پایین پاها نمی شود.

درمان پوکی استخوان

اگرچه هنوز درمانی برای اثرات سوء پوکی استخوان وجود ندارد اما میتوان با انجام کارهای زیر پوکی استخوان را در آینده کاهش داد.

کنترل درد

در مواردی که درد شدید است میتوان از روشی به نام سمپاتکتومی استفاده نمود که در این روش اعصابی را که در آن منطقه هستند را بی حس میکنند.

فیزیوتراپی

برای کاهش و تسکین درد بیمارانی که پس از شکستگی دچار اسپاسم و گرفتگی میشوند از فیزیوتراپی و هیدروتراپی (تمرین آرام در آب گرم) میتوان استفاده کرد.

پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان

۱. کلسیم

کلیسم برای عملکرد مناسب قلب، عضلات و اعصاب وانعقاد خون لازم است. مقدار ناکافی کلسیم سبب پوکی استخوان میشود.بررسیها نشان میدهد اغلب زنان و دختران جوان، روزانه کمتر از نیمی از مقدار توصیه شده کلسیم را به منظور حفظ سلامت استخوان ها استفاده میکنند.

بالغین زیر ۵۰ سال روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و بالغین بالای ۵۰ سال ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارند. اگر نمیتوانید با رعایت رژیم صحیح غذایی کلسیم را به میزان کافی به بدن خود برسانید، حتماً از مکمل های کلسیم استفاده کنید.

۲. ویتامین-د

ویتامین-د براب جذب کلسیم در بدن ضروری است. بدون مقادیر کافی ویتامین-د، بدن قادر به جذب کلسیم از مواد غذایی نیست و کلسیم مورد نیاز خود را از استخوانها برداشت خواهد نمود. ویتامین-د از دو منبع تأمین میشود:

۱) تابش نور مستقیم آفتاب به پوست

۲) رژیم غذایی

بالغین زیر ۵۰ سال روزانه به ۸۰۰-۴۰۰ واحد ویتامین-د و بالغین بالای ۵۰ سال روزانه به ۸۰۰-۱۰۰۰ واحد ویتامین-د احتیاج دارند.

ویتامین-د در شیر غنی شده، زرده تخم مرغ، ماهی های آب شورو جگر نیز وجود دارد.

۳. ورزش

ورزش نیز برای سلامت استخوان ها مهم است. ورزش منظم در دوران کودکی و نوجوانی به حفظ سلامت استخوانها کمک میکند. بهترین ورزش برای استخوان ها ورزش های تحمل وزن مانند پیاده روی، دویدن آهسته و بالا رفتن از پله است. اگر در دوران بزرگسالی خود غالباً بی تحرک بوده اید، قبل ازشروع  ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

۴. تجویز دارو برای پیشگیری و درمان

اگرچه درمان قطعی برای پوکی استخوان وجود ندارد، اما بیس فسفونات ها نظیر(آلندرونات)، کلسی تونین، استروژن، هورمون پاراتیروئید و رالوکسیفن توسط سازمان غذا و داروی آمریکا fda) ) پذیرفته شده اند.

۵. آزمون سنجش تراکم استخوان (bmd)

تنها راه تشخیص پوکی استخوان و تعیین خطر شکستگی در آینده، سنجش  تراکم استخوان است. به کمک این روش نیاز به درمان به منظور حفظ سلامت استخوان مشخص خواهد شد.

منبع: ارمغان بهداشتی ماهنامه پزشکی_پیرا پزشکی و بهداشتی تیر ۸۹-شماره ۶۱ –صفحه ۲۲

بروشور سازمان جهانی بهداشت  World Health Organization

برای مطالعه بیشتر در زمینه ی پوکی استخوان، می توانید به تارنمای ویکی پدیا مراجعه فرمایید.

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *