روزه دار دیابتی
دیابت و ماه رمضان برای روزه دار دیابتی
خرداد ۱۹, ۱۳۹۵
ویتامین D
ویتامین D را بیشتر مصرف کنید
خرداد ۲۳, ۱۳۹۵
Show all
عوارض چاقی

عوارض چاقی در کودکان و بزرگسالان ممکن است به شکل بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا بروز کند. محققان آلمانی با انجام مطالعاتی وضعیت عروقی کودکان چاق را در مقایسه با کودکان سالم مقایسه کردند. در مطالعه عوارض چاقی ۳۲ کودک چاق و ۲۰ کودک سالم وارد مطالعه شدند. همه کودکان تحت غربالگری تشخیص، ارزیابی جامع و ریسک فاکتورها قرار گرفتند.در نتیجه این آزمایشات کودکان چاق در مقایسه با کودکان سالم بیشتر در معرض بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند [۱].

تعداد کودکان چاق و به دنبال آن عوارض چاقی در کشور روز به روز در حال افزایش است

یک متخصص گوارش اطفال با بیان این که در سال های گذشته از هر ۱۳ کودک یک نفر دچار سوء تغذیه بوده کودکان مبتلا به سوء تغذیه را در حال حاضر بسیار کمتر و عنوان کرد: در حال حاضر تعداد کودکان چاق روز به روز در حال افزایش است.

دکتر غلامرضا خالقی با بیان اینکه میزان شیوع سوء تغذیه در شمال کشور نسبت به سایر مناطق بسیار کمتر و در سیستان و بلوچستان و مناطق جنوبی کشور بیشتر است، گفت: سوء تغذیه بیشتر در روستاها و مناطقی که از لحاظ بهداشتی در وضعیت مناسبی قرار ندارند شیوع دارد. وی با تاکید به این نکته که کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند از سیستم ایمنی بهتر و رشد بهتر و کاملتری برخوردارند. این کودکان کمتر دچار زخم معده وکولیت می شوند و در سنین ۷ تا ۸ سالگی از نظر رشد عقلی نسبت به کودکانی که با شیر مادر تغذیه نکرده اند در وضعیت بهتری هستند.

وی تاکید کرد: توصیه ما به پدران و مادران این است که تا سن ۲ سالگی کودک خود را با شیر مادر تغذیه کنند.

دکتر خالقی در پایان با اشاره به این که چاقی و به دنبال آن عوارض چاقی در کشور به اندازه کمبود پروتئین در غذای افراد نگران کننده است، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران، به والدین توصیه کرد که به کودکان خود اجازه استفاده از کامپیوتر و تماشای تلویزیون به مدت بیش از یک ساعت در روز را ندهند و آن ها را به تحرک بیشتر تشویق کنند [۲].

عوارض چاقی و ابتلا به فشار خون بالا در بزرگسالی

فشار خون بالا را میتوان از جمله عوارض چاقی درکودکان مبتلا به اضافه وزن یا چاق دانست که این کودکان در معرض خطر تقریبا ۳ برابر بیشتر نسبت به کودکان لاغر یا دارای وزن طبیعی به فشار خون بالادر بزرگسالی قرار دارند.

در مطالعه ای که در این زمینه قرار گرفت، بیش از یکهزار و صد کودک دانش آموز سالم به مدت ۵ سال بررسی شدند. مشخص شد هنگامی که شاخص توده بدن (bmi)نزدیک به عدد ۸۵ یا بیش از آن باشد، کودک مبتلا به اضافه وزن بوده و خطر ابتلا به فشار خون بالا در این افراد تقریبا ۳ برابر است. شاخص جرم بدن اگر بیش از عدد ۹۵ باشد، کودک چاق شناخته می شود.

از طرف دیگر ، متوجه شدیم لپتین، هورمون پروتئینی است که در تنظیم وزن و سوخت و ساز بدن نقش اساسی دارد واز سوی دیگر این هورمون با افزایش فشار خون در کودکان مبتلا به اضافه وزن و چاق نیز مرتبط است. پس از این تحقیق مشخص شد فشار خون بالا در دوران کودکی زمینه مهمی در بروز فشارخون بالا در بزرگسالی است و یکسری مداخلات برای سلامتی این کودکان مورد نیاز است و کاهش در شاخص جرم بدن (bmi) درکودکان چاق مزایای زیادی برای عملکرد سلامتی آنها دارد [۳].

پدیده چاقی و عوارض چاقی به شدت زنان ایرانی را تهدید می کند

در مقاله ای در نشریه بین المللی قلب و عروق هشدار داده شد: کم تحرکی عامل افزایش چاقی در زنان ایرانی است، که این امر به پدیده پیش روی زنان ایرانی مبدل شده است.

به گزارش bbc، در این مقاله عنوان شد: با بررسی ۱۲۷۹ زن در شهر رشت و ۶۳۷ زن در شهر اهواز مشخص شد: افزایش وزن در میان زنان شمال بیش از سایر نقاط است.

همچنین بین سطح تحصیلات و چاقی ارتباط معناداری وجود دارد، به طوری که زنان با تحصیلات کمتر چاق تر از زنان با تحصیلات بالاتر بودند.

بنابراین تحقیق که نتایج آن در نشریه تغذیه بالینی اروپا منتشر شده است: موضوع چاقی اکنون به موضوع قابل بحثی در خاورمیانه تبدیل شده است، به عنوان مثال زنان در کویت ۷۰ درصد و در عربستان تا ۳۵ درصد چاق تر از گذشته هستند و زنان ایرانی نیز به چاقی و عوارض چاقی روبه رو هستند.

به این ترتیب بر اساس این تحقیق، سهم زنان ایرانی که از تحصیلات کم برخوردارند و فعالیت های ورزشی ندارند در ابتلا به عوارض چاقی نظیر بیماری های قلبی و عروقی که عمدتا ناشی از چاقی است بیشتر سایر زنان جامعه است [۴].

منابع:

{۱} اخبار  پزشکی اردیبهشت ۱۳۸۵ ویژه همایش سالانه انجمن پزشکان کودکان ایران

{۲} اخبار پزشکی اردیبهشت ۱۳۸۶ تازه های طب اطفال

{۳} مجله پیام سلامتی خرداد ماه ۱۳۹۵

{۴} اخبار پزشکی آبان ۱۳۸۵ دهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *