روشنایی در محیط کار
نور و روشنایی در محیط کار
خرداد ۲۶, ۱۳۹۵
کودکان بیش فعال
کودکان بیش فعال را شناسایی و درمان کنید
خرداد ۳۰, ۱۳۹۵
Show all
فولیک اسید

فولیک اسید یک ترکیب مصنوعی از فولات، یکی از ویتامین های B است و برای رشد سلول ها و متابولیسم (سوخت و ساز ) بدن لازم می باشد که در سبزی های دارای برگ پهن وسبزرنگ، مخمر، جگر، لوبیا، ماست و در برخی از میوه ها یافت می شود.

فولیک اسید از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند

تازه ترین پژو هش ها نشان می دهد که مکمل های فولیک اسید می توانند توان مغز را در دوران سالمندی تقویت کنند و احتمال ابتلا به آلزایمر را در سنین بالا کاهش دهند. به باور محققان فولیک اسید به محض ورود به بدن تبدیل به فولات(ویتامین B) می شود و در نتیجه قدرت حافظه و سرعت تفکر افرادی که پا به سن گذاشته اند را تا بیش از ۵۰ درصد افزایش می دهد.

مکمل های اسید فولیک ممکن است قدرت مغز را در سالمندان تقویت کند و دمانس (زوال عقل) را کاهش دهدو همچنین سرعت پردازش اطلاعات و حافظه را بهبود می بخشد. به گزارش خبرگزاری رویترز کارکرد مغز، حافظه و سرعتی که با آن مغز اطلاعات را پردازش می کند، با بالا رفتن سن افراد افت می کند، اما پژوهشگران در هلند و سوئیس دریافته اند که خوردن فولیک اسید ممکن است از این روند جلوگیری کند. دانشمندان طی یک تحقیقی که میخواستند به خاصیت فولیک اسید در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی دست پیدا کنند متوجه شدندکه کاهش فولات(ویتامین B) بدن موجب افزایش هومو سیستئین( آمینو اسید دارای گوگرد) شده و به تبع آن خطر بروز بیماری قلبی و تضعیف هوش و حافظه انسان افزایش می یابد. همچنین پژوهشگران انگلیسی نشان داده اند که مکمل های فولیک اسید خطر بیماری قلبی_عروقی را با پایین آوردن میزان یکی از اسیدهای آمینه به نام هوموسیستئین که تصور می رود به پوشش درونی شریان ها آسیب برساند کاهش می دهد. میزان فولیک اسید برحسب رژیم غذایی جمعیت های مختلف تفاوت می کند. این میزان در کشورهایی مانند یونان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا که رژیم غذایی مدینترنه ای مملو از میوه و سبزی مصرف می شود و در کشورهایی مانند کانادا و آمریکا که غلات با فولیک اسید غنی می شود، بالاتر است. فولیک اسید برای درمان و یا پیشگیری از مشکلات و بیماری ها همچون مسمومیت با آرسنیک، اختلال دو قطبی، سرطان، سندروم خستگی مزمن، عملکرد شناختی، افسردگی، دیابت، بیماری صرع، سلامت عمومی، بیماری قلب، سکته مغزی، گلوکم، نقرس، فشار خون بالا، بیماری ام اس، سرگیجه و لخته خون نیز استفاده می شود.

مصرف فولیک اسید در خانم های باردار

مصرف فولیک اسید برای خانم های باردار و آنهایی که قصد بارداری دارند لازم می باشد به زنان توصیه می شود پیش از بارداری و در ماه های اول بارداری برای پیشگیری از نقائص رشد دستگاه عصبی جنین مانند بیماری اسپاینا بیفیدا، فولیک اسید مصرف کنند،. فولیک اسید خطر نقص های مادر زادی مغز و ستون فقرات کودک را ۵۰ تا ۷۰ درصد و خطر دردهای زودرس را کاهش می دهد. پزشکان پیشنهاد می دهند که هر زنی در سنین بارداری اسید فولیک یا مولتی ویتامین مصرف نماید.

دریافت زیاد فولیک اسید احتمال دوقلوزایی را افزایش می دهد

تحقیقات دانشمندان دانشگاه آبردن اسکاتلند حاکی از آن است که افزایش دریافت فولیک اسید شانس دوقلوزایی را در زنانی که تحت درمان با لقاح مصنوعی هستند را افزایش می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Day Health این دانشمندان با مطالعه روی میزان دریافت اسید فولیک و غلظت آن در خون و تفاوت ژن های مربوط به متابولیسم فولات در ۶۰۲ خانمی که تحت لقاح مصنوعی قرار داشتند دریافتند زنانی که غلظت اسید فولیک در خون آنها بالاتر است و دو جنین در بدن آن ها انتقال داده شده است میزان دوقلوزایی در آن ها بیشتر است. این دانشمندان در یافتند که رابطه زیادی بین ژن های درگیر در متابولیسم فولات و موفقیت لقاح مصنوعی وجود دارد.کمبود فولیک اسید در بین کسانی که مشکلات گوارشی، بیماری های کلیه و کبد دارند، شایع می باشد. زمانی که فولیک اسید برای درمان کمبود آن مصرف می شود، باید به همراه ویتامین B12 مصرف گردد، این دو مکمل برای درمان کم خونی و بهبود سلامت اعصاب مفید می باشد.  اسید فولیک، عموما بی خطر بوده، بعضی از عوارض جانبی آن در مقادیر بالای مصرف شامل تهوع، نفخ شکم، باد معده و بی خوابی است.

منابع:

{۱} اخبار پزشکی ویژه چهاردهمین کنگره بین المللی بیماری های اعصاب و روان خرداد ماه ۱۳۸۶

{۲} مجله ماهنامه سیاه و سفید شماره ۱۱ خرداد ماه ۱۳۹۵

{۳} اخبار پزشکی خرداد ۱۳۸۵ ویژه همایش سراسری پزشکان عمومی

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *