عوارض ناشی از گرما
عوارض ناشی از گرما در محیط کار( بخش دوم)
خرداد ۷, ۱۳۹۵
کمبود روی در کودکان
کمبود روی در کودکان چه عوارضی دارد
خرداد ۹, ۱۳۹۵
Show all
مقابله با استرس

مقابله با استرس بزرگترین و شایع ترین مشکل قرن است. اگر احساس اضطراب می کنید بدانید که در این زمینه تنها نیستید و می توانید بر آن غلبه کنید. ابزارهایی که برای کاهش اضطراب و تقویت اعتماد به نفس مفیدند به قرار زیر است:

مقابله با استرس:

– تصویر سازی مثبت:

بیشتر زندگی ما به طور عادت صرف تجسم کارهای اشتباهی می شود که ممکن است در آینده مرتکب شویم. این کار استرس و اضطراب زیادی ایجاد می کند. برای مقابله  با استرس تصویر سازی مثبت قطعا راهی مفیدتر و خوشایندتر خواهد بود. اینکه چطور فکر کنید و خیال پردازی هایتان چه باشد بر رفتار و عملکرد و احساس شما نسبت به آینده تاثیر می گذارد و هم می تواند تاثیر شگرفی بر اتفاقاتی که می افتد بگذارد.[۲]

– راه حل های زیر به زمان بیشتری نیاز دارند و ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد:

 • · بدانید که مردم توجه زیادی به عمل شما ندارند: یک منبع خیلی بزرگ اضطراب این است که روی این تمرکز می کنید که مردم در مورد شما چه فکر می کنند و انتقاد آن ها همیشه متوجه شماست. اما واقعیت این است که مردم بیشتر درگیر مشکلات خود هستند. پس خیلی نگران این موضوع نباشید مقابله با استرس را از اینجا شروع کنید .
 • در زمان حال زندگی کنید و نفس عمیق بکیشد: وقتی نفس های عمیق و قوی می کشید، فکرتان آزاد به نظر می رسد. هرگاه اکسیژن به اندازه طبیعی و مناسب به اندام بدن نرسد تعادل و هماهنگی بین اعضا از بین می رود و عملکرد هر یک از اندام مختل می شود. هنگام اضطراب ماهیچه ها منقبض می شوند و در جریان گردش طبیعی اکسیژن مانع ایجاد می شود. برای مقابله با استرس به طور ارادی بر تنفس خود تمرکز کنید و چند نفس آرام و عمیق بکشید تا ریه ها پر از هوا و سپس خالی شوند.
 • به عضلات خود استراحت بدهید:

عضلات بدن خود را شل کنید تا انرژی انباشته شده در دست و پای شما آزاد شود. گاهی یک پیاده روی کوتاه و سریع می تواند بسیار کارساز باشد. این عمل، ماهیچه ها را گرم، روحیه را بانشاط و اضطراب را کمتر می کند.

 • اعتماد به نفس داشته باشید:

شیوه هایی گوناگونی برای ایجاد اعتماد به نفس و مقابله با استرس  وجود دارد که به شرح زیر است:

 1. به توانمندی هایتان فکر کنید و آنها را به کار گیرید.
 2. با تکرار کلمات امیدبخش روحیه خود را قوی کنید و به دیگران نیز روحیه و انرژی بدهید.
 3. به موفقیت بیندیشید.
 4. پی در پی به خود تلقین کنید که من می توانم.
 5. بلند، جدی و شفاف سخن بگوئید.
 6. خود را بشناسید و نقاط قوت خود را تقویت و نقاط ضعف خویش را کمتر کنید.
 7. برخی عبارات منفی و بهانه های یاس آوررا از ذهن و زبان خود حذف کنید مثل: نگذاشتند، نمی توانم، شانس نیاوردم و …
 8. باور داشته باشید که شایستگی و توانایی موفق شدن را دارید.
 9. به خودتان تذکر دهید باید دل دریایی داشته باشید و در مسیر جرات ورزی گام بردارید.[۲]

استرس و اضطراب

 

 • برای کاهش و مقابله با استرس، مواد غذایی حاوی ویتامین “ث” بخورید. پرتقال، لیمو، سیب زمینی، گوجه فرنگی، فلفل سبز، گریپ فروت، اسفناج، کاهو، جعفری، ترخون، پیاز، تربچه، شیر و عسل حاوی ویتامین “ث” می باشند.
 • اگر دچار نوسانات روحی هستید و زود خسته می شوید، این نشانه کمبود ویتامین “ب شش” در شماست. تخم مرغ، آجیل، موز، سیب زمینی، گوشت سفید، ماهی و مرغ حاوی ویتامین ب شش می باشند.
 • علائم کمبود اسید فولیک، خستگی مزمن، پریشانی، بی خوابی، فراموشی و گیجی است. منابع غنی اسید فولیک عبارتند از: مخمر، کلم بروکلی، کاسنی، حبوبات (بخصوص نخود)، سویا، سبزی ها مخصوصاٌ اسفناج، کلم، بادام، چغندر، هویج، گردو، جو دو سر و ذرت.
 • خواب راحت و آرام باعث تقویت اعصاب می گردد چند نکته برای داشتن خواب راحت را ذکر می کنیم:

همراه با غذا دوغ، ماست و کاهو بخورید. قبل از خواب به مطالعه بپردازید، پیاده روی کنید و یا دوش بگیرید. قبل از خواب یک لیوان شیر بخورید.شام سبکی بخورید. قبل از رفتن به رختخواب از تماشای تلویزیون اجتناب کنید. زیرا اشعه خارج شده از تلویزیون می تواند روی سیستم عصبی شما تاثیر بگذارد و شما را از خوابی راحت باز دارد. قبل از رفتن به رختخواب با ماساژ دادن کف پاها با روغن کنجد یا روغن نارگیل، مطمئن شوید که خواب راحتی خواهید داشت.[۱]

منابع: [۱] احمدی فرحناز، زیبایی و سلامت از نوک سر تا نوک پا. تهران: نشر ابارون چاپ اول ۱۳۸۹ صفحه ۱۲۳تا ۱۲۶

        [۲] حلت احمد، یادگاری رضا، فن بیان، تهران: نشر گلپا سوم ۱۳۹۳ صفحه ۲۵ تا ۲۹

 

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *