کبد چرب ، بیماری ساکت
فروردین ۲۰, ۱۳۹۵
6 ماهگی
تغذیه نوزادان تا قبل از ۶ ماهگی
فروردین ۲۲, ۱۳۹۵
Show all
ناخن

تقویت و زیبایی ناخن:

شکنندگی ناخن ها در زمستان بیشتر است، چون پوست آن خشک تر است و مواد حاوی کلر این خشکی را بیشتر می کند. پس بهتر است از دستکش استفاده نمایید و دست هایتان را بلافاصله پس از تماس با آب خشک کنید و کرم بزنید. [۱]

گاهی پاک کردن روده بزرگ از سموم، در درمان شکنندگی ناخنها موثر است، این سموم که معمولا در اثر یبوست به وجود می آیند، از جذب کانی هایی که برای استخوان لازمند جلوگیری می کنند.

اگر ناخنهای خشک و سختی دارید، هر دو روز یکبار آنها را به مدت ۲۰ دقیقه در روغن زیتون گرم قرار دهید.[۲]

هرگز از وسایل تیز برای کنار کشیدن پوست اطراف ناخنها استفاده نکنید. پوست دور آن را نبرید چون با این کار عفونت را وارد بدنتان کرده اید.

اگر از مواد تقویت کننده  استفاده می کنید بهتر است بیش از سه هفته از آنها استفاده ننمائید و مدتی دستانتان را به حال خود بگذارید.

اگر می خواهید ناخنهایتان را مانیکور کنید، قبل از رفتن به آرایشگاه وسایل مانیکور خودتان (اگر ندارید تهیه کنید) را ضد عفونی کنید و با خود ببرید. از وسایل آرایشگاه برای این کار استفاده نکنید تا دچار عفونت نشوید.

برای تمیز کردن و رفع آلودگی زیر ناخن، دستانتان را در محلول آب و آبلیمو قرار دهید و ماساژ دهید . حدود ده دقیقه نوک انگشتان را در این محلول قرار دهید تا آن ها کاملا تمیز شوند. نوک ناخنها را با کمک سوهان صاف کنید و گوشه آنها را گرد کنید.

ناخن و پوست اطراف آن را با روغن زیتون ماساژ دهید و روغن اضافی را پاک کنید. خوردن گل کلم، ماهی، آب هویج، تخم مرغ و جگر باعث تقویت ناخن می شود.

اگر به ناخن جویدن عادت دارید، راه حل آن ساده است. با خوردن آدامس این عادت  را ترک خواهید کرد. تا آنجا که می توانید از پاک کننده استفاده نکنید چون ناخنهای شما را خشک می کند.  لاک ناخن هایتان را ۵ تا ۷ روز حفظ کنید و سپس پاک کنید و حداقل دو روز بعد از لاک استفاده کنید تا ناخنهایتان زمان کافی برای بازیافتن قوام خود داشته باشند. .

لکه های سفید:

معمولا لکه های سفید  نشانگر آسیب دیدگی جزئی است. این لکه ها نشانه کمبود ویتامین نیستند ممکن است نوار های سفید رنگ بعد از مواجهه با آرسنیک تشکیل شود. همچنین ممکن است که ناخنها به علت بیماری کبدی، سفید یا کدر شوند. گاهی ممکن است لکه های سفید بر اثر کمبود احتمالی روی باشد. در این صورت از قارچ، سویا، جوانه گندم، سبوس گندم، کنجد، عدس، تخمه آفتابگردان، بادام، بادام زمینی، حبوبات مثل نخود و لوبیا، ذرت و پنیر و نان های سبوس دار مثل سنگک استفاده کنید.

جدا شدن ناخن از بستر:

جدا شدگی ناخن ممکن است بر اثر عفونت های قارچی ایجاد شود. حساسیت به مواد سازنده لاک نیز می تواند باعث جدا شدن  شود. درمان این عارضه به عهده متخصص بیماری های پوست است.

تجمع خون زیر ناخن:

خونریزی زیر ناخن معمولا براثر ضربه  و یا گیر کردن انگشت دست هنگام بستن در یا کشو ایجاد می شود. این پدیده منجر به ایجاد یک لکه آبی متمایل به قرمز  می شود که به مرور زمان سیاه می گردد. این تجمع خون هنگامی که فشار مایع ناشی از نشت خون، ناخن را از بسترش جدا می کند، اتفاق می افتد و می تواند خیلی دردناک باشد. ساده ترین راه درمان صاف کردن یک گیره کاغذ و حرارت دادن آن تا حد سرخ شدن است. سپس نوک گداخته گیره کاغذ را روی مرکز ناحیه تغییر رنگ داده قرار دهید تا آن را بسوزاند و از میان آن  عبور کند به این ترتیب سوراخ ریزی ایجاد می شود که خون از میان آن خارج می شود. در مدتی که ناخن رشد می کند این سوراخ به قسمت خارجی  تغییر مکان می دهد. شما باید کل ناخن را برای پیشگیری از عفونت پاکیزه نگه دارید.

ناخن های قاشقی شکل:

ناخن های قاشقی شکل، بر اثر معکوس شدن انحنای طبیعی آن ها ایجاد می شود. معمولا این عارضه در کودکان با فقر آهن همراه است. برای درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کنید.

تقویت ناخن:

اگر ناخن هایتان زود می شکند، استفاده مرتب از مخلوط زیر میتواند مفید باشد:

ده قطره روغن اسطوخودوس، لیمو، گریپ فروت و روغن رزماری را با یک قاشق چایخوری روغن آواکادو مخلوط کنید و هر شب قبل از رفتن به رختخواب بدون پوشش لاک بر روی آن ماساژ دهید.

برای حفاظت از ناخن ها پیروی از یک رژیم غذایی متعادل  داشتن خواب و استراحت کافی و حمام کردن ضروری است.

استفاده از ناخن گیر و سوهان زدن مرتب باعث می شود که اطراف ناخن ریشه نشده و به آسانی نشکند. اگر ناخن های شکننده و بد حالتی دارید در رژیم غذایی خود به قدر کافی کلسیم آهن و روی بگنجانید و از غذاهایی که شامل سبزیجات میوه های تازه و لبنیات هستند بیشتر مصرف کنید. [۱]

منابع: [۱]احمدی فرحناز،زیبایی و سلامت از نوک سر تا نوک پا، نشر کرج، آبارون، ۱۳۸۹، صفحه ۷۰ تا ۷۵

          [۲] صالحی قاسم، رازجوانی و زیبایی پوست و مو، نشر شمیم قلم،چاپ سوم ۹۳

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *