کودکان بیش فعال را شناسایی و درمان کنید

فولیک اسید
فولیک اسید (Folic Acid)
خرداد ۲۷, ۱۳۹۵
آرتیشو
آرتیشو و خواص دارویی این گیاه
خرداد ۳۱, ۱۳۹۵
Show all
کودکان بیش فعال

کودکان بیش فعال را می توان با توضیحاتی که در ادامه مطالب آورده شده است شناسایی و درمان کرد، بیش فعالی در کودکان از اختلالات رفتاری بسیار شایع است. اغلب ما در زندگی با کودکانی روبه رو شده ایم که لحظه ای آرام و قرار ندارند، پرجنب و جوش، پرخاشگر، تحریک پذیر و بیش از حد شیطان هستند. پیوسته از فعالیتی به فعالیت دیگر می پردازند بدون اینکه کاری را به طور کامل انجام دهند. خواسته های خود را برای آن ها باید دو سه بار تکرار کنیم، انگار با دیوار حرف می زنیم. خوشبختانه ناشنوا نیستند البته در خانه و اطرافیان مشکل آفرین هستند. بیشتر این کودکان بد اخلاق، ستیزه جو، نافرمان و بی انضباط هستند. کودکان بیش فعال در شیرخوارگی نیز بی قرار، حساس و مدام گریه می کنند. این بیماری در ۵ درصد از کودکان مشاهده می شود و در پسران ۳ الی ۵ درصد بیشتر است. کودکان بیش فعال معمولا در سن ۶-۳ سالگی و در مدرسه خیلی زود تشخیص داده می شود. در ۲۰-۱۲ سالگی بهبود نسبی و در ۸۰ درصد موارد در دوران بلوغ و بزرگسالی باقی می ماند که در محیط خانه و کار مشکلات جدی برایشان بوجود خواهد آمد. بیماری بیش فعالی ATTENSION DEFIEIT HYPERACTIVITY DISORDER) ) ADHD) نامیده می شود. از نظر آسیب شناسی عوامل محیطی، عفونت های سه ماهه اول بارداری و هم چنین مصرف غذاهای کم پروتئین، کمبود مواد معدنی، ریز مغذی ها مانند ویتامین ها، آهن، منیزیم، روی و کمبود چربی های غیر اشباع را موثر می دانند. بررسی ژنتیک امروزه از اهمیت خاصی برخوردار است و معمولا در افراد یک فامیل و ۲۵ درصد بستگان نزدیک کودک به این اختلال مبتلا هستند. برای درمان این اختلال رفتاری روش های مختلفی وجود دارد که از میان آنها سه شیوه از اهمیت بیشتری برخوردار است. درمان دارویی، روان درمانی و رژیم غذایی اهمیت بیشتری دارد.

درمان داروئی کودکان بیش فعال

بیشتر  داروهایی که برای درمان داروئی بیماران بیش فعال استفاده می شود از نوع داروهای محرک است. SIMULANTS مانند متیل فیندیت(ریتالین)، آمفتامین ( دکز درین) همچنین تجویز ویتامین B6  همراه با داروهای فوق بسیار موثر است. دوز داروها با توجه به سن، وزن و شدت بیماری توسط پزشک معالج تجویز می شود. تمامی این داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند بنابراین اکثر والدین به دنبال روش های غیر داروئی برای درمان کودکان خود هستند.

رژیم غذایی مناسب و درمان کودکان بیش فعال

پژوهشگران طی تحقیقات بسیار به اثبات رسانده اند که سطح اسیدهای چرب غیر اشباع در کودکان بیش فعال کم می باشد. برای رشد سالم و طبیعی سیستم عصبی کودکان اسیدهای چرب غیر اشباع ضروری است، ۲۰ درصد چربی های تشکیل دهنده ساختمان سلول های عصبی در بدن انسان، اسیدهای چرب غیر اشباع هستند که در متابولیسم مغز نقش مهمی دارد. در اثر نقصان اسیدهای چرب غیراشباع در بدن، علائم مختلفی مانند کاهش تمرکز و حافظه، اختلالات رفتاری و پرخاشگری و غیره دیده می شود. مصرف روغن ماهی نیز برای کودکان بیش فعال بسیار مفید است و تحقیقات نشان می دهد که نتایج مفیدی در روند بهبود این کودکان حاصل شده است. اسید های چرب غیر اشباع برحسب پیوند اتم های کربن بنام امگا-۳ در ماهی، امگا-۶ در روغن زیتون و امگا-۹ هر کدام خاصیت شیمیایی متفاوت دارند. یکی از مکمل های طبیعی دیگر،l-theamine  می باشدکه در چای سبز وجود دارد و باعث شل شدن عضلات در کودکان بیش فعال می شود. ترکیب دیگر فسفاتیدیل سرین( phosohatidyl serine) می باشد که در تقویت مغز و افزایش تمرکز بسیار موثر است و مصرف همزمان آن با ریتالین باعث تقویت اثر ریتالین می شود.فسفاتیدیل سرین در تخم مرغ و سویا به میزان قابل توجهی یافت می شود. هر دو ترکیب فوق بصورت قرص با نام های تجارتی در خارج از کشور و در اختیار بیماران قرار می گیرد. همچنین تحقیقاتی روی نقش منیزیم در بروز اختلالات عصبی از جمله بیش فعالی انجام گرفته است. افزایش منیزیم در رژیم غذایی و یا مصرف آن به صورت قرص های موجود در بهبود عملکرد کودکان بیش فعال موثر می باشد. علاوه بر مکمل های غذایی، رژیم غذایی مناسب هم در کاهش رفتارهای ناهنجار کودکان بسیار موثر است. کودکان بیش فعال به میزان بیشتری فیبر در برنامه غذایی روزانه خود نیازمندند که می توان آن را از طریق میوه جات و سبزیجات تامین نمود. براساس سن کودک باید میزان ۵ تا ۱۰ گرم فیبر به رژیم غذایی آن ها افزوده شود. همچنین این کودکان به یک منبع کلسیم مانند شیر، ماست، پنیر و منابع پروتئین ماهی، گوشت قرمز، تخم مرغ، جلبک نیازمندند. علاوه بر آن میزان مصرف مواد قندی روی رفتار کودکان بیش فعال همواره مورد توجه بوده، این مواد روی آستانه فعالیت کودکان تاثیر بسزایی داشته است. چنانچه مواد قندی همراه فیبر مصرف شوند میزان ترشح آدرنالین را ثابت نگه می دارد، بنابراین مصرف نان و شیرینی، توت، تمشک، خرما هیچ ضرری برای کودکان بیش فعال ندارد.

منابع: اخبار پزشکی، نشریه خبری اطلاع رسانی پزشکی-پیرا پزشکی  اردیبهشت ماه ۱۳۸۶

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *