درک نارسایی قلبی
آبان ۲۱, ۱۳۹۴
پوست شل
پوست شل را چگونه درمان کنیم؟
آذر ۲, ۱۳۹۴

نشانه های ظهور پیری

• وریدهای ضخیم شده، شبیه کرم، به طور کامل به رنگ آبی در آمده، که از زیر پوست به خوبی نمایان است. به ویژه در پشت ماهیچه های ساق پا و طرف داخل ران و از قوزک تا کشاله کشیده شده اند.
• واریس کاملا برجسته، که به توقف جریان خون و تشکیل ورم های مزمن منجر می شوند.
• عواقب ناشی از آن به صورت اشکالات دائمی در گردش خون بروز می کند. مانند پاهای سنگین، ساق پاها و قوزک باد کرده (به ویژه عصرها بعد از سرپا ایستادن به مدت طولانی یا نشستن در گرما).
برگشت خون از پاها به طرف قلب باید بر خلاف قوه جاذبه زمین انجام پذیرد. این کار بار سنگینی برای دستگاه وریدی بدن ایجاد می کند.
ضعیف شدن وریدها می تواند به ایجاد ورم وریدها منجر شود، که در علم طب واریس یا واریکوزه نامیده می شود. آن ها ابتدا در ساق پا ها پیدا می شوند، یعنی در دورترین نقطه بدن و به طور کامل دور از قلب.
نام واریس در اساس ربطی به گرفتگی، به طور مثال گرفتگی ماهیچه ی پا ندارد. بلکه به جریان مارپیچی کج و معوج قرمز رنگ بنفش وریدهای خونی بر می گردد.

وریدها چگونه گشاد می شوند؟

جریان خون برگشتی، از پاها به قلب، از طریق ورید ها و توسط درچه های لانه کبوتری کنترل می شود. وریدهای پاها به تعداد زیادی دریچه های لانه کبوتری و مجهز هستند. اگر این ها آب بندی نباشند، به توقف جریان خون در ورید ها منجر شده و باعث گشادی کیسه ای یا کرمی مانند آن ها می شود و وقتی که واریس ها ایجاد شدند، چون دیواره ورید ها متخلخل و خیلی نازک هستند خطر ترکیدن آن ها افزایش می یابد که این اتفاق با خروج شدید خون همراه است و بدن به اجبار، برای احتیاط، مقدار زیادی مواد بند آورنده خون به محل می فرستد. این ماده که فیبرین نام دارد با ترکیبات چربی های اکسیده شده و بدین طریق پوست مخصوص سفت شده واریس به وجود می آید.

از خسته کردن ورید های پاهایتان در مسافرت ها اجتناب کنید.

نشستن طولانی در اتومبیل، قطار یا هواپیما یک آزمایش فشار واقعی برای ورید های ساق پاست. در هر حال کاری کنید که جلو مشکلات گرفته شود:
• در مسافرت های هوایی بخواهید برای شما محل عبور بگذارند تا شما بتوانید مرتب بلند شده و این ور و آن ور بروید.
• در موقعیت های منایب کفش های خود را در آورید.
• در هر فرصتی مفاصل خود را خم و راست کنید. یا پاهای خود را تکان دهید تا ورید ها ورزش کنند.
• در طول مسافرت های هوایی طولانی به هیچ وجه از قرص های آرام بخش یا خواب آور استفاده نکنید.

برنامه درمان اضطراری

o واریس را با کاموفلاژ (پوشش آرایشی مخصوص ضد آب) بپوشانید.
o رنگ مساعدی را انتخاب کنید و آن را به طور یکسان روی محل های مورد نظر پخش کنید و با پودر ثابت کننده بپوشانید یا با اسپری ثابت کننده اسپری کنید. آرایش شما بعد از حدود ده دقیقه ضد آب شده و غیر پاک کردن است.

پوشیدن جوراب های ضد واریس، بلی یا خیر؟

در رابطه با وجود واریس اغلب پوشیدن جوراب های ضد واریس یا بانداژ های ارتجاعی توصیه می شود، که باید مانع کیسه شدن خون در پاها شوند.
این عمل ممکن است به طور مثال در صورت سر پا ایستادن های طولانی یا نشستن مفید باید باشد. اما در دراز مدت این حفاظت مصنوعی، جلوی فعالیت های طبیعی ماهیچه ساق پا را به عنوان پمپاژ کننده خون می گیرد و باعث تنبلی و شل شدن بیشتر آن ها می شود. جوراب های مخصوص را بیشتر در صورت خستگی های وریدی مزمن بپوشید.

ورید ها را به طور طبیعی تقویت کنید

با وجود این که از یک رگ واریس دار دیگر نمی توان ورید سالمی ساخت، در علم طب طبیعی انبوهی از وسایل برای تقویت دیواره های وریدها و سرعت بخشیدن به جریان خون وجود دارد. قبل از این که شما روش عملی طب دانشگاهی یعنی کشیدن و بیرون آوردن رگ های واریسی را انجام دهید، بدون تردید با یک پزشک آشنا به طب طبیعی مشورت کنید.
مهمترین موادی که می توانند هم به صورت بیرونی و هم درونی مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از:
• ماده موثر Aescin موجود در عصاره بلوط بو داده شده، قرن هاست که به عنوان داروی واریس به کار برده می شود. بررسی های غلمی نشان داده اند، که این عصاره در صورت مصرف در اندازه های کافی، همان نتایج مثبت را ارائه می کند که پوشیدن جوراب های ضد واریس؛ بدون این که ضررهای ناشی از پوشیدن آن ها در نظر گرفته شود.
• گیاه خارموش هم مواد محکم کننده رگ ها را دارد، که با ضعف ورید ها مقابله می کند.
• شبدر سفید ورید ها را قوی می کند و بافت ها را در مقابل جمع شدن آب محافظت می کند. هم زمان ماده ضد انعقاد خون موجود در گیاهکه کومارین نام دارد، گرایش به دلمه شدن خون را کم تر می کند. عصاره شبدر به علت داشتن عوارض جانبی باید فقط تحت نظر یک متخصص امر مورد بررسی قرار گیرد.
• آرنیکا به ویژه زمانی تجویز می شود، که ورید های ورم کرده به قدری حساس شده باشند که هنگام لمس کردن درد بگیرند و شروع به ملتهب شدن کنند.
• عصاره گیاه بیشتر جهت معالجه سطحی به کار گرفته می شود و به علت بروز خطر حساسیت داروهای حاوی ارنیکا باید برای پوست حساس با احتیاط به کار برده شوند. به کارگیری داروهای هومیوپاتی ارزش یک آزمایش را دارد.

کارهایی که نباید انجام داد:

o سر پا ایستادن یا نشستن طولانی ورید ها را تحت فشار قرار می دهد.
o نشستن با ساق های روی هم انداخته یا روی صندلی با کناره های سفت شریان ها را می چسباند.
o لباس های تنگ (جوراب ها با کناره های دوخته شده، بند شلوار گیره دار و غیره) برگشت خون به طرف قلب را دشوار می کنند.
o کفش های ناراحت و پاشنه بلند مانع فعالیت مفاصل پا که در دستگاه وریدی پمپاژ خون را حمایت می کنند، می شوند.
o حمام های طولانی آفتاب، سوناهای بیش از حد و حمام های داغ، رگها را اضافه بر اندازه، گشاد می کنند.

برای اطلاعات بیشتر به واریس پا در ویکی پدیا مراجعه کنید.

منبع:

اوبربیل، کلاوس، و اولاران هوبر، و سیروس بابازاده خامنه. جوان بمانید. تهران:نشر پیدایش،۱۳۸۱. ISBN 964-349-081-5

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *