عوارض چاقی
عوارض چاقی در کودکان و بزرگسالان
خرداد ۲۱, ۱۳۹۵
آب قاشق
گیاه آب قاشق یا Centella asiatica
خرداد ۲۴, ۱۳۹۵
Show all
ویتامین D

ویتامین D برای سلامت همه ما لازم است، براساس مرور شواهد موجود در رابطه بین نور خورشید، برنزه شدن و ویتامین D، بین متخصصان سرشناس پزشکی توافق حاصل شده که نباید نورUV  طبیعی یا مصنوعی به عنوان شیوه ای برای تامین ویتامین D به کار برده شود. این شواهد در حالی ارائه می شود که بسیاری از مردم در امریکا از جمله سالخوردگان، زنان و افراد با پوست تیره دچار کمبود ویتامین D لازم برای سلامت هستند. افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست در اثر تماس مکرر با اشعه UVB به خوبی شناخته شده است اما مکمل های غذایی کاملا ایمن هستند. تماس بیش از حد با پرتو   UV  منجر به شیوع سرطان پوست شده و نباید این ادعا را در جامعه تلقین کرد که نور خورشید سبب افزایش سلامت بدن می شود. فواید ویتامین D نیز به خوبی شناسایی شده و به اثبات رسیده است که از جمله می توان به بهبود سلامت استخوان ها و پیشگیری از شکستگی ها، سلامت عضلات و کاهش خطر زمین خوردن در سالمندان اشاره کرد. این فواید به ویژه در سالمندان بسیار اهمیت داشته چون این افراد در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند در عین حال کمبود ویتامین D در این گروه نیز بیشتر رخ می دهد. پس نیاز به دریافت بالاترین دوز مجاز روزانه را دارند. دوز توصیه شده روزانه از ویتامین Dدر افراد جوان IU 200 ودر دامنه سنی ۵۱ تا ۷۰ سال IU 400 ودر بالاتر از ۷۰ سالگی IU 600 است، اما شواهد موجود نشان میدهد این دوزاژ برای سلامت بهینه کافی نیست و بدون استفاده از مکمل های غذایی، افراد مسن میزان کافی از این ماده را از طریق تماس با نورخورشید یا مصرف غذاها دریافت نمی کنند. با بالا تر رفتن سن پوست توان خود را در تولید ویتامین D از دست می دهد، در حالی که نیاز به این ماده افزایش یافته است. شیر، لبنیات غنی شده و آبمیوه های غنی شده یا انواعی از ماهی ها، منابع خوب ویتامین D هستند. در افراد با پوست تیره به دلیل داشتن مقدار زیادی ملانین، توانایی پوست در فوتوسنتز ویتامین کاهش می یابد. این افراد همچنین بیشتر نسبت به لاکتوز عدم تحمل داشته پس قادر به مصرف شیر نیستند پس یکی از منابع مهم ویتامین را از دست می دهند و نیاز بیشتری به مصرف مکمل های غذایی حاوی ویتامین Dدارند [۱].

مصرف ویتامین D ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

بر اساس تحقیقات جدید، تابش نور خورشید در جلوگیری از بروز سرطان نقش اساسی دارد. به گزارش خبرگذاری دانشجویان ایران، در آستانه فصل سرما و در حالی که میزان تابش نور خورشید کاهش می یابد، دانشمندان دریافتند، افراد زیادی دچار کمبود ویتامین D (عاملی برای پیش گیری از سرطان) میشوند. ویتامین Dتاثیر مستقیمی بر کاهش احتمال ابتلا به سرطان دارد. بر این اساس احتمال ابتلا به امراض مختلف از جمله سرطان در کسانی که با کمبود ویتامین D مواجه اند، بیش از سایرین برآورده می شود. ویتامین D علاوه بر نورخورشید در روغن ماهی و برخی مواد غذایی غنی شده با این ویتامین یافت می شود [۲].

مصرف ویتامین D پیری را به تعویق می اندازد

نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف ویتامین D، پیری را به تعویق می اندازد. به گزارش خبرگذاری دانشجویان ایران، محققان انگلیسی و آمریکایی در پژوهشی که بر روی ۲ هزار و صد شرکت کننده زن دوقلو انجام دادند دریافتند که مصرف بیشتر ویتامین D، می تواند ۵ سال پیری را به تعویق بیاندازد.

محققان دانشکده پزشکی لندن و بیمارستان سنت توماس در لندن و محققان دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی نیوجرسی در آمریکا در این پژوهش از یک نشانگر ژنتیکی استفاده کرده اند و  دریافتند که مقدار بیشتر ویتامین D در بدن از میزان التهاب و استرس بدن میکاهد که این امر در به تاخیر انداختن روند پیری اهمیت دارد. تفاوت در وضعیت این نشانگر ژنتیکی با عنوان( لکوسیت تلومییرلنگت) در میان افرادی که میزان ویتامین D در بدن آن ها کمتر یا بیشتر است، برابر باتفاوت در آغاز روند پیری در افراد است [۳].

منابع:    {۱} تامین ویتامین D از غذا یا نور آفتاب، اخبار پزشکی اسفندماه ۱۳۸۵

          {۲} مصرف ویتامین D  ابتلا به سرطان را کاهش میدهد، اخبار پزشکی آذر ماه ۱۳۸۶

          {۳} مصرف ویتامین Dپیری را به تعویق می اندازد اخبار پزشکی ویژه سوین همایش سراسری تازه های بیماری های پوستی آبان ۱۳۸۶

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *