انواع ویتامین های محلول در چربی
انواع ویتامین های محلول در چربی و عوارض کمبود آن ها
اسفند ۲۲, ۱۳۹۴
آلرژی و آسم چیست و چگونه می توان از بروز آن پیشگیری کرد؟
اسفند ۲۸, ۱۳۹۴
Show all

 

به افزایش بیش از حد موهای خانم ها اصطلاحا هیرسوتیسم گفته می شود. این مشکل می تواند برای خانم ها بسیار ناراحت کننده باشد زیرا افزایش موهای بدن و به ویژه صورت باعث بروز اشکالاتی در زیبایی آن ها می گردد. پر مویی به طور کلی نشانگر وجود دو مشکل می باشد: یک مشکل زیبایی و یک مشکل هورمونی.

مقدار موهایی که می تواند باعث پر مویی شود بستگی به ظاهر هر شخص در ارتباط با سایر اعضای افراد هم نژادش دارد.

رشد طبیعی موها

نحوه و میزان موهای هر فردی در اوایل دوره جنینی مشخص می گردد که این امر به طور ژنتیکی تعیین می شود و در هر نژادی متفاوت می باشد. مثلا تعداد موهای افرادی با نژاد مدیترانه ای بیشتر از افرادی با نژاد اسکاندیناوی می باشد. موها از فولیکول موها (پیاز موها) که در پوست قرار دارند رشد می کنند. حدود ۵۰ میلیون فولیکول مو در سرتاسر بدنخش می باشد که یک پنجم آنها (یعنی حدود ده میلیون) در ناحیه سر قرار دارد. فقط در کف دست ها و پاها فولیکول مو وجود ندارد. تا هنگامی که فولیکول موها از بین نرفته اند، موها به رشد خود ادامه خواهند داد (حتی اگر این موها به طریقی کنده شوند).

انواع موها

افراد دارای دو نوع مو می باشند:

  • موهای ویلوس (vellus): موهایی نرم، نازک، کوتاه و کرک مانند هستند. این موها ممکن است بی رنگ باشند. موهای ویلوس را می توان در خانم ها در صورت، سینه و پشتشان مشاهده نمود.
  • موهای ترمینال (terminal): موهایی بلند، زبر و ضخیم هستند. موهای ترمینال را می توان بر روی سر، زیر بغل و ناحیه عانه مشاهده نمود (هم در مردان و هم در زنان).

اثر هورمون ها بر رشد موها

هورمون های مختلفی می توانند بر روی رشد موها اثر داشته باشند. هورمون رشد و هورمون تیروئید در رشد موها موثر می باشند. مهمترین هورمون هایی که در کنترل رشد موها دخالت می کنند هورمون های مردانه (آندروژن ها) هستند و مهمترین هورمون مردانه هم هورمون تستوسترون می باشد. آنروژن ها باعث می گردند که موهای ویلوس به موهای ترمینال تبدیل شوند (به غیر از ناحیه سر). در هنگام بلوغ، آندروژن ها که هم در پسر ها و هم در دختر ها (البته به مقدار خیلی کمتر) وجود دارند باعث به وجود آمدن موهایی در زیر بغل و در ناحیه عانه می شوند. هورمون های زنانه (استروژن ها) دارای اثرات مخالف هورمون های زنانه (استروژن ها) دارای اثراتی مخالف هورمون های مردانع می باشندو وقتی که یک موی ویلوس به یک موی ترمینال تبدیل می شود، حتی اگر آندورژن ها نیز دیگر وجود نداشته باشند، آن ها دوباره به موی ویلوس تغییر نخواهند کرد. بنابراین، هیرسوتیسم (پرمویی) راباید با کم کردن تعداد موهای ترمینالی که بر اثر آندروژن ها ایجاد شده اند درمان نمود.

علل ایجاد پر مویی در خانم ها

پر مویی را باید از هیپرتریکوزیس تشخیص داد. هیپرتریکوزیس با افزایش رشد موهای ویلوس که ممکن است نسبت به حالت عادی تیره تر باشند، مشخص می گردد. این وضعیت در خانم هایی که در منطقه مدیترانه زندگی می کندد بسیار شایع می باشند ومعمولا در بعضی از خانواده ها به طور ارثی دیده می شود.

هیرسوتیسم تقریبا همیشه به علت افزایش اثر آندروژن ها بر روی فولیکول مو (پیاز مو) ایجاد می شوند. آندروژن ها (هورمون های مردانه) به علل مختلفی می توانند در بدن افزایش پیدا نمایند. این علل عبارتند از: ۱- مصرف آندروژن ها به صورت دارویی ۲- مشکلات تخمدان ها ۳- مشکلات غدد فوق کلیوی ۴- پر مویی فامیلی

منبع:

  1. ایلیاس،آلن. سینوزیت. ترجمه ی دکتر فرهاد همت خواه. تهران: عصرکتاب،ISBN 9645723620
جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *