چند نکته برای مصرف نوشیدنی (دم نوش های گیاهی)

پوست طبیعی یا نرمال
اسفند ۵, ۱۳۹۴
سینوزیت حاد یا سرماخوردگی ساده
اسفند ۱۰, ۱۳۹۴

گیاهان دارویی بسیاری وجود دارند که قابل دم کردن اند. اما این نکته را نباید فراموش کرد که مصرف یک نوع دم نوش به طور مداوم باعث بروز عوارض زیادی می شود. به طور مثال:

خوردن چای به طور مداوم باعث:

خشکی روده و معده، خشکی سر و سرد شدن مغز، بیماری های کبدی، استسقاء، گرفتگی عضلات و کمبود آهن می شود.

خوردن گل گاوزبان به صورت مداوم باعث:

طپش قلب، رسوب اسید معده، کم شدن سوی چشم می شود.

خوردن قهوه به طور مداوم باعث:

اعتیاد به کافئین، ناآرامی، سردرد، بیماری های کبدی می شود.

از این رو پیشنهاد می شودطول هفته خود را با عرقیات و دم نوش های گیاهی مختلفی که برای شما مفید هستند پر کنید که دچار چنین عوارض ناگواری نشوید.

دم نوش های گیاهی نیز مصلح دارند که به این امر نیز توجه داشته باشید، مثلا سنبل الطیب همراه با گل گاوزبان، چای همراه با هل و قهوه همراه با شیر و زعفران.

چند نکته برای مصرف خوراکی ها در طول روز:

طول روز هم مانند تمام چیزهای دیگر دارای مزاج است و بدن انسان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد، به همین دلیل باید دقت داشت که چه خوراک های برای چه زمانی مناسب تر است.

شب سرد است و روز گرم

در طول روز بهتر است دو وعده خوراک مصرف بکنیم یک وعده صبح و یک وعده غروب، این نوع تغذیه در سالم ماندن و شاداب بودن تاثیر بسزایی میگذارد.

بدن انسان بعد از پشت سر گذاشتن شب که دارای مزاج سرد است، کاملاٌ سرد می شود و صبحانه را باید خوراکی گرم مصرف کرد.

پیشنهاد صبحانه: یک دم نوش گیاهی گرم مثل دم نوش زیره یا آویشن، عسل و ارده یا شیره انگور همراه با نان جو و کنجد. خوردن این صبحانه بدن را برای فعالیت روزانه بسیار آماده می کند (با مشورت پزشک مصرف شود زیرا با توجه به خواص هر کدام ، بعضی از خوراکی ها برای بعضی از بیماری ها مجاز نمی باشد) و باعث شادابی اعضای بدن می شود و هوش و قدرت یادگیری را نیز بالا می برد.

در وعده دوم، یعنی عصر بهتر است خوراک های سبک و مرطوب مصرف شود که هم راحت هضم شوند و هم پروتئین لازم و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین کند.

منبع: برومند خشکبیجاری، سپهر .مصلحات و مواد خوراکی. تهران: نشر سفیر اردهال، ۱۳۹۱

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *