مقابله با استرس
مقابله با استرس و اضطراب
خرداد ۸, ۱۳۹۵
پروتئین گیاهی
روش حکمت خوراکی ها در مورد پروتئین گیاهی
خرداد ۱۰, ۱۳۹۵
Show all
کمبود روی در کودکان

کمبود روی در کودکان با تاثیر بر رشد غدد جنسی از ترشح تستوسترون جلوگیری می کند؛ همچنین کمبود روی در کودکان با تاثیر بر اعصاب باعث کاهش قدرت حافظه و ضریب هوشی می شود.

روی همچنین با تاثیر بر افزایش تولید ویتامین D و در نتیجه جذب کلسیم در رشد استخوانی موثر است و کمبود روی در کودکان باعث مشکلات حاد از جمله

پوکی استخوان در بزرگسالی میشود.

روی در افزایش اشتهای افراد موثر است در صورت کمبود روی در کودکان، فرد دچار کم اشتهایی و در نتیجه کمبود آهن می شود. ضمنا روی بر متابولیسم(سوخت و ساز) غذاها و چربی ها نیز موثر است، و باعث هضم و جذب صحیح غذا خواهد شد [۱].

کمبود روی در کودکان به عنوان یک عامل اولیه یا ثانویه موجب بالا رفتن احتمال بروز اسهال در افراد می شود. اسهال حاد شایع ترین علت مرگ و میر شیرخواران است، این بیماری با دفع آب و املاح از بدن، حیات فرد را تهدید می کند.

حیات سلول به وجود آب و مواد معدنی آن بستگی دارد و از میان عناصر معدنی آن ، روی باعث حفظ تداوم و اتصالات سلول های اپی تلیال و محافظت از سلول در مقابل رادیکال های آزاد شده است و کمبود آن باعث تضعیف سیستم ایمنی می شود [۲].

روی عامل تولید DNA  و RNA سلولی است و در نتیجه تقسیم و رشد سلولی به آن بستگی دارد، کمبود روی در کودکان علاوه بر مشکلات مذکور موجب ریزش موهای سر، تاسی و کاهش سیستم دفاعی و ایمنی بدن می شود و فرد را در معرض عفونت های مختلف قرار می دهد.

مصرف مواد غذایی حاوی روی درکاهش طول دوره درمان افراد موثر است. روی عاملی موثر در رشد جنین است، توصیه می شود کودکان زیر ۵ سال روزانه ۵ میلی گرم معادل یک قاشق مربا خوری روی را به صورت خالص (قطره های روی و یا شربت های ترکیبی روی و آهن) مصرف کنند. همچنین مصرف روی در کودکان بالای ۵ سال روزی ۱۰ میلی گرم و خانم های باردار ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم به صورت روزانه ضروری است. به ازای هر کیلوگرم وزن فردیک میلی گرم روی به صورت مصرف روزانه ضروری است که حجم زیادی از این مقدار در غذای مصرفی هر فرد یافت می شود.

مصرف غذاهای پروتئینی مثل گوشت، لبنیات، حبوبات و غلات منابع حاوی روی هستند، فقر غذایی در بسیاری از کشورها به علت کمبود روی در بدن است همچنین در بسیاری از کشورها برای مقابله با کمبود روی در کودکان ترکیب روی به عنوان مکمل محصولات غذایی از جمله شیرخشک، ماکارونی و غلات باعث پیشگیری از مشکلات عنوان شده در افراد خواهد شد [۱].

منابع:

۱ – اخبار پزشکی ویژه سیزدهمین کنگره بین المللی غدد آسیا و اقیانوسیه  اردیبهشت ۱۳۸۵

۲ – اخبار پزشکی ویژه کنگره سراسری اورژانس های طب کودکان  اسفند ۱۳۸۵

 

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *