مرزنجوش
مرزنجوش چیست و خواص آن کدام است؟
جولای 12, 2016
پوسیدگی دندان
ترمیم پوسیدگی دندان به روش های مختلف
جولای 15, 2016
Show all
آتش سوزی

آتش سوزی

ماه اکتبر ماه ملی ایمنی آتش در سراسر دنیاست و در حالی که تمرکز اصلی بر روی جلوگیری از آتش سوزی مسکونی است ، زمان خوبی نیز برای ایمنی وجلوگیری از آتش سوزی در محل کار می باشد. صدمات مرگبار آتش سوزی و انفجار در۲۰۱۳ و مرگ و میرحدود ۱۴۸ نفر همراه با تهدید به آتش به تجهیزات کسب و کار و ساختمان، همه صاحبان کسب و کار و حرفه های مختلف را وادار میکند تا برای جلوگیری از اتفاقات مشابه و همچنین به حداقل رساندن ضررهای مالی و جانی اقدام به احداث یک اوژانس ایمنی و آتش کنند.

۱۲ راه برای اطمینان از یک محیط کار نسوز

مرحله۱

سازمان دادن

عمیات و تجهیزات لازم و درست در یک محیط کار خوب بکار ببرید. پارازیت ،درهم و برهمی، بمحض قرار گرفتن در معرض سوخت و مواد قابل اشتعال و ممانعت از دسترسی ( شاید ساکنین) به تجهیزات اورژانسی و اضطراری میتواند منجر به آتش سوزی شود.

مرحله۲

مناطق مصرف سیگار

مشخص نمودن مناطق مشخصی برای سیگار کشیدن و اجازه برای مصرف سیگار فقط در مناطق تعیین شده، و اطمینان از خاموش شدن آتش آن. هرگز در انبار و یا مناطق ذخیره سازی مواد شیمیایی سیگار استعمال نگردد.

مرحله ۳.

آتش خاموش

حفظ و نگهداری از انواع مناسب و تعداد کافی کپسول هآی آتش نشانی و همچنین یادگیری صحیح و به موقع از کپسول های فوق همانند یک آتش نشان.

گام ۴.

خطرات الکتریکی

بررسی وگزارش تمام خطرات الکتریکی. بسیاری از آتش سوزی ها در سیم کشی معیوب و تجهیزات الکتریکی خراب شروع می شود.

مرحله ۵.

دسترسی به کنترل پنل

تابلوهای برق و کنترل نیاز به دسترسی آزاد دارند به طوری که به راحتی بتوان درمواقع ضروری و خطر آنها را خاموش کرد.

گام ۶.

تعمیر و نگهداری

حفظ ماشین آلات و سرویس آنها جهت جلوگیری از گرم شدن و اصطکاک و جرقه.

مرحله ۷.

سیستم آب پاش و آشکارسازهای دود

هرگز آب پاش، تجهیزات آتش نشانی و یا خروجی اضطراری را مسدود نکنید. مشاهده گواهی عدم سوء پیشینه و صحت مواد انباشته . تست سیستم های آب پاش و آشکارسازهای دود حداقل یکبار در سال.

مرحله۸

ایمنی شیمیایی

استفاده و ذخیره مواد شیمیایی با خیال راحت. خواندن برچسب و ورق مواد ایمنی داده ها برای تعیین قابلیت اشتعال و سایر خطرات آتش. ارائه تهویه مناسب در محل ذخیره سازی این مواد و هنگام استفاده از آنها

مرحله ۹.

کنترل زباله ها و ذخیره سازی مناسب

کنترل و جمع آوری مناسب مواد زائد قابل اشتعال و قابل احتراق و باقی مانده که آنها خود ایجاد آتش سوزی نکنند.

مرحله ۱۰.

جلوگیری از جرقه زنی

استفاده از تمام اقدامات احتیاطی برای جلوگیری احتراق در محیط های قابل انفجار مانند آنهایی که حاوی بخارات مایع قابل اشتعال و یا ذرات ریز هستند و همچنین استفاده از ابزار ضد جرقه، و کنترل الکتریسیته ساکن مورد نیاز.

مرحله ۱۱.

خروجی ها

نمودار خروج اضطراری باید بصورت دقیق نوشته شده و خروجی های اضطراری باید به خوبی با علائم نئون و قابل دیدن و بصورت روشن نشان داده شود.

مرحله ۱۲.

اطلاعات تماس

کارمندان باید یک لیست از شماره تلفن های تماس اضطراری در موارد اضطراری داشته باشند. به یاد داشته باشید که مردم اغلب در یک وضعیت شدید وحشت زده شده، بنابراین اطلاعات اولیه مانند آدرس شرکت، شماره تلفن و کف طرح باید در دسترس باشد.

 

منبع : مجله Safety Center / بازبینی در ۱۳۹۵.۴.۲۳

جای تبلیغ شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *